Goście ze Szwalbach modlili się w olkuskiej Bazylice

Data dodania: 2021.09.20

16 września br. w Mszy Św. o godz. 18.00, odprawianej w olkuskiej Bazylice pw. św. Andrzeja Ap., uczestniczyli goście z partnerskiego miasta Olkusza: Schwalbach am Taunus, wraz z Honorowym Obywatelem Miasta Olkusza - Gunterem Pabstem. Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii - ks. Mieczysław Miarka, który powitał przybyłych Gości po polsku i po niemiecku.

W koncelebrze Mszy Św. udział brał też ks. Zenon Ptak. Goście z niemieckiej delegacji, po zakończeniu Najświętszej Ofiary wysłuchali prezentacji na temat olkuskich organów Hansa Hummla oraz koncertu organowego – wszystko to w wykonaniu dr. hab. Krzysztofa Urbaniaka.

Prezentacja organów była tym bardziej istotna, iż delegacja ze Schwalbach zebrała w swoim środowisku i przekazała na konserwację tych organów sumę 4200 euro. Ks. Miarka w słowie skierowanym do Delegacji m.in. wyraził wdzięczność za to wsparcie, dzięki któremu przyjaźń miast partnerskich służy rozwojowi sztuki muzycznej.

Następnego dnia – 17 września rano, goście z Niemiec uczcili pamiętną 82. rocznicę napaści Rosji na Polskę, a po południu wzięli udział w uroczystej sesji Rady Miejskiej w Olkuszu – odbywającej się w Miejskim Domu Kultury w Olkuszu – na której Gunter Pabst, zaangażowany w partnerstwo miast Olkusza i Schwalbach ze strony niemieckiej, otrzymał dyplom nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Olkusza, przez co doceniono jego działalność dla budowania i umacniania relacji między Olkuszem i Schwalbach am Taunus.

W uroczystości tej udział brali m.in. burmistrzowie: Olkusza – Roman Piaśnik i Schwalbach am Taunus – Alexander Immisch. Zarówno w olkuskiej Bazylice, jak i podczas kolejnych punktów programu, delegacji ze Schwalbach towarzyszyła Genowefa Bugajska – prezes Olkuskiego Stowarzyszenia Miast Partnerskich Olkusza i Schwalbach. Sesję w olkuskim MDK-u wzbogacił artystycznie koncert Piotra Kalickiego z zespołem.

tekst i zdjęcia: Tomasz Wilczyński

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.