Sosnowiec: odpust i poświęcenie "papieskich" krzyży

Data dodania: 2021.10.03

Jedyna parafia w diecezji szczycąca się tytułem NMP Różańcowej obchodziła 3 października swoją uroczystość odpustową. Kościół znajdujący się w Sosnowcu-Klimontowie wypełnił się wiernymi, którzy pod przewodnictwem ks. Jana Gaika – proboszcza sosnowieckiej Katedry - przyszli uzyskać łaskę odpustu zupełnego oraz świętować „imieniny” swojej parafii.

W homilii ks. Gaik przypomniał na czym polega istota świętowania dnia parafialnego odpustu:

- Można być na odpuście, ale odpustu nie zyskać. Jeśli nie pojednamy się z Bogiem, jeśli nie przyjmiemy Komunii świętej i nie pomodlimy się w intencjach Ojca Świętego, będziemy jedynie obserwatorami odpustu. Kto chce zyskać odpust dla siebie lub dla osoby zmarłej, musi spełnić te warunki. Odpust to wspaniały dar Kościoła dla ludzi wierzących – zauważył proboszcz Katedry w Sosnowcu.

Na końcu sumy odpustowej ks. Gaik poświęcił pamiątkowe krzyże, które zostały sporządzone z wyjątkowego materiału:

- Dziękujemy naszemu parafianinowi, panu Januszowi Janidze, który wykonał te krzyże z drewna pochodzącego z ołtarza, który stał kilkaset metrów stąd, podczas wizyty św. Jana Pawła II w Sosnowcu w 1999 r. Te krzyże będą nie tylko wyjątkową pamiątką, ale również formą cegiełki, przez którą ofiarodawcy będą mogli wesprzeć renowację ławek w naszym kościele. wyjaśnił w ogłoszeniach duszpasterskich ks. Paweł Kempiński, proboszcz parafii NMP Różańcowej.

Parafia pw. NMP Różańcowej w Sosnowcu została ustanowiona 19 stycznia 1985 r. przez biskupa częstochowskiego Stefana Barełę. Pierwszym proboszczem został ks. Tadeusz Grodek.

Terytorialnie wydzielona została z parafii pw. Chrystusa Króla w Sosnowcu-Klimontowie. Uroczystego poświęcenia (konsekracji) 6 października 1996 r. dokonał biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB.

Na terenie parafii, na placu przy ul. Gwiezdnej 14 czerwca 1999 r. miało miejsce spotkanie wiernych diecezji sosnowieckiej z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, podczas VII Pielgrzymki do Ojczyzny.

W miejscu spotkania usytuowana jest „barka" wraz z pomnikiem Ojca Świętego (autorstwa Jana Funka).

tekst: ks. Przemysław Lech
zdjęcia: Olimpia Kucharska


 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.