Pielgrzymka Olkuska: Dziś dotrą do celu! (V dzień)

Data dodania: 2022.08.09

13 sierpnia to piąty i zarazem ostatni dzień wędrówki XXXI Sosnowieckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę (Pielgrzymki Olkuskiej). Pątnicy wyruszyli o godz. 8:00 z Joachimowa, gdzie spędzili noc. Orientacyjna godzina dojścia do celu to 13:00. Z kolei o 16:00 rozpocznie się w Bazylice Jasnogórskiej dziękczynna Eucharystia pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka.

Dzień rozpoczął się śniadaniem, po które pierwsi pielgrzymi zgłaszali się już od 6:00 rano.

- Rano wstajemy o 4-tej, żeby zrobić śniadania dla pielgrzymów. O której będzie śniadanie? To zależy, jak wychodzą. Robi się tak, aby stoły były pełne jedzenia. Pielgrzymi jedzą, jak komuś coś pasuje, to zabiera. W Złotym Potoku była też orkiestra. To dodatkowe 50 osób, które trzeba było nakarmić.

Po śniadaniu zbieramy się z pola namiotowego i przenosimy się na kolejne pole namiotowe. Trzeba przygotować zupę. To jest ciężka praca, trzeba pasteryzować słoiki. Prace związane z zakupami i przygotowaniami zaczęliśmy już na tydzień przed pielgrzymką - tłumaczy Matylda z grupy biało-niebieskiej, w której odpowiada za posiłki.

Trasa piątego dnia pielgrzymowania podzielona jest zawsze na dwie części. Pierwsza (ok. 6 km) kończy się postojem w lasach na alei pielgrzymkowej, gdzie pątnicy przygotowują się do ostatniego, a zarazem najdłuższego na całej pielgrzymce odcinka (ok. 12 km). Świadomość bliskości celu wędrówki dodaje jednak każdemu pielgrzymowi sił i determinacji, aby dotrzeć do duchowej stolicy Polski.

Zachęcamy do przybycia środkami transportu na Jasną Górę, aby wspólnie z pielgrzymami pieszymi dziękować za łaski otrzymane od Boga za pośrednictwem Matki Bożej Częstochowskiej.

Pielgrzymów duchowych prosimy o modlitewną łączność z pątnikami, zwłaszcza podczas Eucharystii o godz. 16:00 w Bazylice Jasnogórskiej.

tekst: ks. Przemysław Lech