Jasna Góra: Msza w Bazylice na zakończenie pielgrzymki

Data dodania: 2022.08.13

- Już w XV wieku ludzie zauważyli, że to miejsce jest cudowne i przybywali tu tłumnie - mówił bp Grzegorz Kaszak na Jasnej Górze 13 sierpnia w czasie Mszy kończącej XXXI Sosnowiecką Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę (Pielgrzymkę Olkuską).

Mszę św. koncelebrowali wraz z ks. Pawłem Traczem, dyrektorem pielgrzymki, księża będący duchowymi opiekunami grup. Na Eucharystii obecni byli także księża z diecezji sosnowieckiej, którzy specjalnie przyjechali na tę okazję na Jasną Górę. Obecni byli również Michał Wójcik, minister-członek Rady Ministrów, Łukasz Kmita, wojewoda małopolski oraz Beata Białowąs, członek zarządu województwa śląskiego.

W czasie Mszy części stałe oraz pieśni wykonała grupa Te Deum, która w czasie pielgrzymki, we wtorek miała także swój koncert.

- Ludzie przychodzili tu tłumnie. Nie tylko po to, by prosić, ale także po to, by podziękować. Nasi ojcowie nas tego uczą. Jako wyraz wdzięczności przynosili cenne przedmioty. Dostrzeżono, że to miejsce posiada drogocenne rzeczy. Dostrzegli to rabusie i bandyci - mówił bp Grzegorz.

Sosnowiecki ordynariusz przywołał w ten sposób historię rabunku nie tylko jasnogórskich wotów, ale także i samego cudownego obrazu.

- Rabusie zauważyli jednak, że coś jest nie tak. Że nie wszystko idzie po ich myśli. Legenda mówi, że chcieli ten obraz wywieźć. Stało się to niemożliwe. I ze złości zadali Pani Przenajświętszej rany. Ugodzili w tę część ciała, która jest szczególnie droga dla kobiety. W twarz - mówił bp Kaszak.

Biskup dodał, że matka przyjmuje zniewagi i wzgardę, ponieważ chce wspierać wszystkich przychodzących do niej.

Pielgrzymka wyruszyła z Olkusza we wtorek 9 sierpnia. W tym roku uformowało się 10 grup pielgrzymkowych: grupa złota z Jaworzna, grupa żółto-niebieska będąca grupą rodzin (z Olkusza), pomarańczowa z Wolbromia, biało-czerwona z parafii św. Andrzeja w Olkuszu, biało-zielona z Kluczy, błękitna z Sułoszowej, fioletowa ze Sławkowa, biało-niebieska z parafii św. Maksymiliana w Olkuszu, biała z Pilicy oraz zielono-czarna z Będzina.

- Pielgrzymowaliśmy w większej liczbie, niż w tamtym roku. Wówczas było około 700 osób cały czas na trasie. W tym roku mamy ponad 850 osób i wiemy, że nie wszyscy się wpisali na listę – powiedział w rozmowie z Biurem Prasowym diecezji ks. Grzegorz Woszczek, wicedyrektor sosnowieckiej pielgrzymki.

W czasie wejścia na Jasną Górę w pielgrzymce uczestniczyło ponad tysiąc osób. Część osób dołączyła do pielgrzymów na ostatnim etapie dojeżdżając we własnym zakresie. Ojcem duchownym pielgrzymki był ks. Michał Borda. Konferencje tematyczne poświęcone były Eucharystii.

23 sierpnia z Będzina na pielgrzymi szlak wyruszy druga część Pieszej Pielgrzymki Diecezji Sosnowieckiej - Pielgrzymka Zagłębiowska - na którą wciąż trwają zapisy. Pątnicy z Zagłębia dotrą na Jasną Górę 25 sierpnia, w przeddzień uroczystości NMP Częstochowskiej.

Pozostałe dwie części Sosnowieckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę - jaworznicka i wolbromska - odbędą się odpowiednio w dniach 3-8 września oraz 16-18 sierpnia.

tekst: Mikołaj Wójtowicz
zdjęcia: ks. Przemysław Lech