Sosnowiec: Spotkanie Duszpasterzy Rodzin z południowej Polski

Data dodania: 2018.02.08

Modlili się, zwiedzali Sosnowiec i dyskutowali o tym, jak towarzyszyć małżonkom w budowaniu wspólnego życia. W dniach 6-7 lutego w Sosnowcu odbyło się spotkanie Diecezjalnych Duszpasterzy Rodzin i Diecezjalnych Doradców Życia Rodzinnego z 8 diecezji i archidiecezji południowej Polski - katowickiej, krakowskiej, bielsko-żywieckiej, opolskiej, gliwickiej, tarnowskiej, kieleckiej i oczywiście sosnowieckiej. Uczestniczyli w nim także Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak oraz Ksiądz Biskup Jan Szkodoń z archidiecezji krakowskiej.

W pierwszym dniu spotkania nasi goście wysłuchali wykładów ks. Andrzeja Cieślika, który dzielił się swoimi doświadczeniami proboszcza i byłego diecezjalnego duszpasterza rodzin, oraz ks. Stanisława Kołakowskiego, który proponował rozwiązanie, jakie wprowadzone jest od kilku lat w diecezji sosnowieckiej - spotkania kręgu biblijnego dla (zwłaszcza młodych) małżonków. W swoim rozważaniu o biblijnej istocie małżeństwa pochylił się nad dwoma starotestamentowymi fragmentami - 2 rozdziale Księgi Rodzaju i 2 rozdziale Księgi Hioba.

O g. 15 w Katedrze odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz odprawiono Mszę św. "Rodzina jest ważna dla siebie, ale i dla świata" - powiedział w homilii Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak przywołując słowa św. Jana Pawła II - "Przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę". Zwrócił uwagę, że Kościół ma towarzyszyć także tym rodzinom, które się pogubiły. "To za mało być obok i słuchać - musimy być jak Jezus, który wsłuchuje się w różnorakie problemy, ale przede wszystkim naucza, mówi jak być powinno. Ważnym elementem naszego towarzyszenia jest głoszenie zamysłu Boga odnośnie małżeństwa i rodziny - jak rodzina wedle Boga powinna wyglądać. Towarzyszenie ma też dodawać siły i mocy do walki przeciwko siłom, które chcą zniszczyć człowieka. Siły złego będą atakować małżeństwo i rodzinę, bowiem wiedzą jak dużo szczęścia zależy od tych dwóch instytucji" - podkreślał Biskup dodając, że ważnym wyzwaniem staje się rozbudzenie ducha modlitwy.

"Każdego roku diecezjalni duszpasterze i doradcy życia rodzinnego spotykają się dwukrotnie - na spotkaniu rejonowym i ogólnopolskim. Chcemy wykorzystać ten czas na formację i wymianę doświadczeń - tematem przewodnim jest towarzyszenie narzeczonym i małżonkom, także tym w kryzysie" - wyjaśnia ks. Grzegorz Koss, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin naszej Kurii i jeden z reprezentantów diecezji na spotkaniu (obok ks. Dawida Kuczka i Agnieszki Krajniewskiej).

Drugiego dnia po Mszy św. w kościele św. Barbary goście zostali zaproszeni do Diecezjalnego Centrum Służby Rodzinie i Życiu w Sosnowcu.