Dom Katolicki: Jesienne Dni Duszpasterskie

Data dodania: 2022.09.27

Za nami Jesienne Dni Duszpasterskie, które odbyły się 26 i 27 września w budynku Domu Katolickiego przy Katedrze pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu. W szkoleniu duszpastersko-formacyjnym wzięli udział księża Diecezji Sosnowieckiej na czele z bp. Grzegorzem Kaszakiem.

Gościem specjalnym tegorocznych Jesiennych Dni Duszpasterskich był ks. Leopold Rzodkiewicz, pełniący zadania wikariusza biskupiego ds. duchowieństwa w diecezji legnickiej, a w przeszłości wieloletni rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy.

Tematyka jego wystąpienia dotyczyła wspólnoty i braterstwa kapłanów. Ks. Rzodkiewicz odwołał się w swojej konferencji do nauczania Papieża Franciszka, który podkreśla, że najważniejszym słowem określającym współczesnego kapłana powinna być bliskość.

Ma ona 4 najważniejsze wymiary: bliskość kapłana z Bogiem, bliskość z własnym biskupem, bliskość z innymi kapłanami - towarzyszami tej samej drogi oraz bliskość z powierzonymi sobie ludźmi.

Do sosnowieckich księży zwrócił się również bp Grzegorz KaszakPoinformował m.in. że od tego roku akademickiego przestają istnieć: Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Sosnowieckiej oraz Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej jako osobne podmioty, a powstaje jedno Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne z siedzibą w Częstochowie.

W tym Seminarium będzie formować się od 1 października br. 15 kleryków z diecezji sosnowieckiej i 25  z archidiecezji częstochowskiej.

Podczas Jesiennych Dni Duszpasterskich głos zabrał również ks. Dawid Kuczek, referent Wydziału Finansowo-Gospodarczego sosnowieckiej Kurii, który od września pełni także rolę dyrektora Domu SZILO w Czeladzi. W swoim wystąpieniu ks. Kuczek przybliżył księżom możliwości Domu SZILO w kwestii organizowania spotkań o charakterze parfialnym, duszpasterskim i rekolekcyjnym.

Do księży zwrócił się także ks. Łukasz Tkaczyk, diecezjalny moderator Liturgicznej Służby Ołtarza. Podziękował księżom za owocną współpracę w dziele formacji ministrantów. Zachęcił również do zgłaszania kandydatów na stopień animatora liturgicznego, który miałby być kolejnym stopniem "awansu" dla mianowanych ceremoniarzy, którzy osiągnęli pełnoletność.

Zadaniem animatora liturgicznego będzie podejmowanie odpowiedzialności formowania ministrantów w parafiach oraz pełnienie roli wychowawcy podczas wyjazdów i kolonii dla Liturgicznej Służby Ołtarza.

Organizatorem Dni Duszpasterskich w diecezji sosnowieckiej jest ks. Wojciech Kowalski, odpowiedzialny za formację stałą prezbiterów.

Ks. Przemysław Lech