Katedra: obchody Dnia Chorego

Data dodania: 2018.02.11

"Maryi, Matce czułości, pragniemy powierzyć wszystkich chorych na ciele i duchu, aby umacniała ich nadzieję. Prośmy Ją także, aby nam pomagała być otwartymi na chorych braci. Kościół wie, że potrzebuje specjalnej łaski, aby mógł sprostać swojej posłudze ewangelicznej w zakresie opieki nad chorymi. Toteż zjednoczmy się wszyscy w modlitwie do Matki Pana, błagając usilnie, aby każdy członek Kościoła przeżywał z miłością powołanie do służby życiu i zdrowiu. Niech Dziewica Maryja wstawia się za tym XXVI Światowym Dniem Chorego; niech pomaga osobom chorym przeżywać swoje cierpienie w jedności z Panem Jezusem i niech wspiera tych, którzy się nimi opiekują" - to słowa z orędzia papieża Franciszka na przeżywany 11 lutego - we wspomnienie NMP z Lourdes - Światowy Dzień Chorego.

W przededniu tego święta, wprowadzonego przez św. Jana Pawła II, w bazylice katedralnej w Sosnowcu chorzy z naszej diecezji uczestniczyli w Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka i połączonej z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych. W homilii Biskup podziękował kapelanom za ofiarną służbę na pierwszej linii frontu walki z chorobą i cierpieniem. Słowa otuchy i wdzięczności skierował również do uczestników Liturgii, przywołując postać św. Faustyny Kowalskiej. W jej "Dzienniczku" znaleźć można słowa Chrystusa zachęcające do rozważania cierpień zbawiciela i łączenia swojego cierpienia z Jego męką.

FOTO: Piotr Lorenc