Jangrot: Biskup oglądał prace remontowe w kościele

Data dodania: 2018.02.16

Zbudowany w latach 1822-1832 kościół parafialny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Jangrocie przechodzi w ostatnich latach kapitalny remont. 14 lutego Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak podziwiał skalę wykonanych prac i słuchał o kolejnych zamierzeniach proboszcza parafii, ks. Andrzeja Bila.

Jak tłumaczy Lucjan Gajda, przewodniczący komitetu odbudowy kościoła, prace zaczęły się w 2013 roku, gdy po intensywnych deszczach ucierpiał okalający świątynię mur. Dzięki determinacji komitetu, zaangażowaniu parafian i pozyskaniu środków zewnętrznych, udało się wykonać wartą ok. 300 tys. złotych naprawę muru. Jednocześnie z niepokojem spoglądano na nasilające się pęknięcia świątyni i wykwity soli na tynkach. Decyzja mogła być tylko jedna – czas zająć się remontem kościoła.

Znowu skutecznie apelowano o wsparcie parafian, znów walczono o środki zewnętrzne. Sporządzono dokumentację i rozpoczęto prace odwadniania i wzmocnienie fundamentów. Na dwóch ścianach wymieniono tynki, prace przy pozostałych częściach elewacji trwają. Na wysokość dwóch metrów skuto także tynki wewnątrz świątyni, by dobrze osuszyć nabrzmiałe wilgocią ściany. Prac jest wiele – obecnie przygotowywana jest dokumentacja, aby można było aplikować o unijne środki na renowację zabytkowych wnętrz i malatury świątyni.

Dzięki wsparciu gminy na gruncie przekazanym przez parafię powstał także parking i przykościelny plac, samorządowcy zadbali też o stan okolicznych dróg.

Choć kościół w Jangrocie powstał na początku XIX wieku, historia parafii w miejscowości, będącej własnością biskupów krakowskich, sięga XIV w. Obecną świątynię, w miejsce pierwotnego, drewnianego kościoła, ufundował biskup krakowski Jan Paweł Woronicz. Świątynia może się pochwalić pięknymi barokowymi ołtarzami z obrazami Świętej Rodziny (z XVI w), Ukrzyżowania i Rozmnożenia chleba (z XIX w., autorstwa Michała Stachowicza), a także XIV-wiecznym krucyfiksem.

FOTO: ks. Przemysław Szot