Zakończył się remont u św. Barbary

 "W święto Ofiarowania Pańskiego ofiarujemy Bogu naszą pracę i trud oraz jej efekty" – powiedział ks. Wojciech Stach, proboszcz parafii św. Barbary w Dąbrowie Górniczej podczas uroczystej Eucharystii na zakończenie prac remontowych wokół świątyni. Gruntowną renowacją objęto schody i plac, mur oporowy oraz kryptę, wcześniej konserwacji poddano mury i wnętrze kościoła.

W rozważaniu ewangelicznego opisu ofiarowania Jezusa w świątyni Ksiądz Biskup zwrócił uwagę, że człowiek pobożny, będący blisko Boga – jak Symeon – inaczej postrzega świat i rozumie więcej ze spraw, które dla innych są zakryte. Podkreślił też, że choć współczesny świat często postrzega osoby starsze jako niepotrzebne, nieproduktywne, słabe, schorowane i nieprzyczyniające się do pomnażania dóbr Ewangelia uczy nas czegoś przeciwnego – wartości tych osób, docenienia ich modlitw i postów oraz ofiarowanego cierpienia. "Prorokini Anna wypraszała dobro dla innych. Osoby starsze i w podeszłym wieku ofiarując Bogu swoje cierpienia, wyrzeczenia i umartwienia, składając Mu samotność, która dokucza i modląc się za bliskich żyjących i zmarłych są skarbem. Niezależnie jak świat traktuje osoby starsze – wydarzenie z ofiarowaniem Jezusa mówi nam, że mogą one bardzo dużo dobra dla nas wyprosić" – powiedział Biskup.

Na zakończenie Eucharystii Ksiądz Biskup dostał od parafian ofiarę na rzecz diecezji, którą zaraz po otrzymaniu przekazał księdzu proboszczowi na rzecz parafii i spłacenie wszystkich wykonanych prac remontowych.

Historia Parafii św. Barbary w Dąbrowie Górniczej nierozłącznie związana jest ze szkolnymi i górniczymi tradycjami. Kościół zbudowany został w ostatniej dekadzie XIX w. i odkupiony w 1945 r. z upoważnienia Kurii Diecezjalnej w Częstochowie od Gminy Polskiego Ewangelicko-Augsburskiego Kościoła w Sosnowcu. Początkowo kościół służył jako rektoracki, dla potrzeb otwartej w 1889 r. Szkoły Górniczej im. ks. Stanisława Staszica tzw. "Sztygarski" (jednej z najstarszych szkół technicznych w Europie). 23 marca 1957 roku biskup częstochowski Zdzisław Goliński utworzył pełnoprawna parafię św. Barbary. Na pierwszego proboszcza powołał ks. Mariana Ratusznego. Terytorium parafii objęło wydzielone ulice z parafii NMP Anielskiej i w niewielkiej części z parafii Zagórze.

Obecny proboszcz parafii, ks. Wojciech Stach, objął ją w 2008 roku i od razu stanął przed ogromem prac remontowych – świątyni groziło zamknięcie i zawalenie. Stopniowo rozpoczęto prace przy murach kościoła i wieży, dachu oraz elewacji, upiększano też wnętrze kościoła – odnowiono organy, zamontowano nowe tabernakulum, stacje drogi krzyżowej i witraże, a ostatnio bezpośrednie otoczenie kościoła.


 
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.