100-lecie objawień w diecezjalnej Fatimie

13 maja przypada 100. rocznica pierwszego z objawień Matki Bożej w Fatimie, a zarazem liturgiczne wspomnienie NMP Fatimskiej. Serdecznie zapraszamy tego dnia do diecezjalnej Fatimy – sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Sosnowcu-Zagórzu. Uroczystość odpustową poprzedzą trzydniowe rekolekcje (10-12 maja) głoszone przez o. Ryszarda Rydlaka SCJ.

Orędzie Maryi można sprowadzić do ewangelicznego nakazu modlitwy (szczególnie modlitwy różańcowej) i pokuty za grzechy swoje i innych. Fatima przypomina też, że pomimo pozornej wszechmocy zła Maryja obiecuje nam, że w końcu Jej "Niepokalane Serce zwycięży!"

Upamiętniając i rozważając przesłanie Maryi wierni, także z wielu parafii naszej diecezji, gromadzą się co miesiąc od maja do października na uroczystych nabożeństwach. Nie ma właściwie miejscowości w naszej diecezji, gdzie ta forma kultu nie byłaby obecna – od Olkusza i Jaworzna po Zagłębie, od najmniejszych wiosek aż do wielotysięczne parafie miejskie.

Sobotnią sumę odpustową w sanktuarium Pani Fatimskiej w Sosnowcu (ul. ks. Blachnickiego 9) o g. 18 koncelebrować będą wszyscy proboszczowie z dekanatu, a kazanie wygłosi o. Ryszard Rydlak z zakonu Sercanów.

Uroczyste świętowanie rozpocznie się (i według tego programu aż do października będzie ponawiane co miesiąc) o g. 15 Godziną Miłosierdzia – modlitwą adoracyjną przed Najświętszym Sakramentem. Następnie odmawiane są kolejne części różańca przeplatane indywidualną modlitwą w ciszy (o g. 16 tajemnice radosne, o g. 17 tajemnice bolesne). Po Eucharystii odmówiona zostanie część chwalebna, a o g. 20 odprawiana zostanie droga krzyżowa. O g. 21 Apel Jasnogórski i procesja wokół kościoła z rozważaniem tajemnic światła.

W kolejnych miesiącach wspólnej modlitwie według tego planu przewodniczyć będą parafie dekanatu – 13 czerwca św. Floriana, 13 lipca Zesłania Ducha Świętego, 13 sierpnia Podwyższenia Krzyża Św., 13 września Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Wrześniowej Eucharystii przewodniczyć będzie Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak. 13 października, podczas zamknięcia jubileuszu 100-lecia objawień, znów przy ołtarzu staną wszyscy proboszczowie z dekanatu, a Mszy św. przewodniczyć będzie ks. kanclerz Mariusz Karaś.

Niech fatimski jubileusz skłoni nas do jeszcze gorliwszej modlitwy i pokuty za grzechy swoje i świata.

fatimska