Za miesiąc zaczynamy pielgrzymowanie

Życie każdego człowieka jest nieustannym pielgrzymowaniem do domu Ojca. Zanurzeni w czasie, podarowanym przez Boga, przemierzamy drogi doczesności, aby ostatecznie zjednoczyć się z Nim w wieczności. Chcąc jeszcze lepiej poznać samego siebie i pogłębić relację z Jezusem wyruszamy na Jasną Górę - do "Matki, która wszystko rozumie i sercem ogarnia każdego z nas". Rekolekcje w drodze są wyjątkowym darem od Boga i szansą, jaką powinniśmy wykorzystać! Tradycyjnie na Jasną Górę wędrować będzie pielgrzymka z Olkusza, która wyruszy 9 sierpnia (dzień wcześniej - dokładnie za miesiąc - na szlak wyruszą dołączające do niej grupy z Będzina i Jaworzna) oraz z Będzina – 23 sierpnia. Sezon pielgrzymkowy zamknie pielgrzymka jaworznicka rozpoczynająca się 3 września. Zapisy we wszystkich parafiach!

Kto z racji stanu zdrowia czy innych obowiązków nie może się włączyć w wędrowanie do Maryi, niech pielgrzymuje duchowo modląc się za pielgrzymów i przesyłając swoje intencje na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. . Będą one odczytywane podczas modlitwy różańcowej w grupach.

Pielgrzymka Olkuska:

Pielgrzymka rozpocznie się 9 sierpnia Mszą św. o g. 8 w bazylice św. Andrzeja w Olkuszu pod przewodnictwem Księdza Biskupa Piotra Skuchy. Dzień wcześniej, 8 sierpnia, trasę z Jaworzna do Olkusza pokona grupa złota z Jaworzna (Msza św. na rozpoczęcie pielgrzymki dla grupy złotej w kolegiacie św. Wojciecha i Katarzyny w Jaworznie o g. 7.30), a z Będzina do Błędowa przejdzie grupa Zielono-Czarna (Msza św. na rozpoczęcie w kościele Świętej Trójcy w Będzinie o g. 8), która połączy się z resztą grup 9 sierpnia.

Trasa pielgrzymki i jej program będą identyczne jak w roku ubiegłym – kolejne noclegi to Podzamcze, Łutowiec (Msza św. w Trzebniowie sprawowana przez Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka), Złoty Potok i Joachimów. Na Jasną Górę grupy dotrą 13 sierpnia ok. g. 14, a o 19 wezmą udział w Mszy św. na Jasnogórskim Szczycie.

Przewodnicy grup:

Biało-czerwona – ks. Piotr Janiczek

Biało-niebieska – ks. Konrad Mruk

Biało-zielona – ks. Paweł Stanisz, ks. Marek Szeląg

Błękitna – ks. Marcin Warta

Biała – Ks Piotr Niedziela, ks. Mirosław Pasek

Fioletowa – ks. Sylwester Kulka, ks. Wojciech Kowalski

Zielono-czarna – ks. Krzysztof Wąsik, ks. Tomasz Smalcerz

Pomarańczowa – ks. Tobiasz Mazur

Złota – ks. Andrzej Krupa, ks. Marek Gąsiorek

Żółto-niebieska – ks. Mateusz Wróbel

Dyrektor Pielgrzymki – ks. Marek Bigaj

Szef służb porządkowych – ks. Paweł Tracz

Główny kwatermistrz – ks. Grzegorz Woszczek

Główny ceremoniarz – ks. Paweł Stec

Konferencje - ks. Mirosław Tosza

Pielgrzymka Zagłębiowska:

Pielgrzymka rozpocznie się 23 sierpnia Mszą św. o g. 7 w kościele na Syberce (parafia Nawiedzenia NMP). Pierwszego dnia pątnicy dojdą do Zendka, następnego dnia do Nierady.

Na Jasną Górę pątnicy wejdą 25 sierpnia ok. g. 13. Msza św. na Szczycie i zakończenie pielgrzymki o g. 19. W Częstochowie z pielgrzymką połączą się wyruszające 24 sierpnia grupy z Siewierza i Targoszyc.

Przewodnicy i ojcowie duchowni grup:

Grupa I (biała – dekanat Świętej Trójcy w Będzinie) – ks. Stefan Wielgomas, ks. Rafał Kaszuba OSJ

Grupa II (pomarańczowa – parafia Będzin – Syberka) – ks. Mariusz Biśta, ks. Robert Gacek

Grupa III (zielona – dekanat św. Tomasza w Sosnowcu) – ks. Arkadiusz Witkowski, ks. Paweł Gielec

Grupa IV (złota – dekanat św. Jadwigi Śląskiej w Sosnowcu) – ks. Jan Rogowski, ks. Paweł Stanisz

Grupa V (błękitno-złota – parafia sercańska na Środuli) – ks. Ryszard Rydlak SCJ

Grupa VI (zielono-czarna – dekanat św. Barbary w Sosnowcu) – ks. Dariusz Nowak

Grupa VII (czerwona – dekanat Chrystusa Króla w Sosnowcu) – o. Piotr Koryciński, ks. Krzysztof Będkowski

Grupa VIII (biało-żółta – dekanat NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej) – ks. Michał Kocjan

Grupa IX (żółta – dekanat św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej) – ks. Grzegorz Maciejewski, ks. Jacek Bielecki OFMConv

Grupa X (fioletowa – dekanat NSPJ w Dąbrowie Górniczej) – ks. Tomasz Piotrowicz

Grupa XI (błękitna – dekanat św. Jakuba w Sączowie) – ks. Mirosław Sołtysek, ks. Marek Wyjadłowski

Grupa XII (biało-niebieska – dekanat Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu) – ks. Paweł Paś

Grupa XIII (biało-czerwona – dekanat św. Stanisława w Czeladzi) - ks. Rafał Madej, ks. Tomasz Zmarzły

Grupa XIV (niebieska – dekanat św. Jana Pawła II w Będzinie) – ks. Piotr Pilśniak, ks. Mariusz Smętek

Grupa XV (Księstwo Siewierskie – bordowa) - ks. Łukasz Małkiewicz, ks. Rafał Pietruszka

Grupa XVI (słoneczna – Targoszyce) - ks. Tomasz Zaleśny

Dyrektor Pielgrzymki – ks. Józef Handerek

Wicedyrektor i Kierownik Bezpieczeństwa i Ruchu – ks. Paweł Tracz

Główny kwatermistrz – ks. Andrzej Mróz

"Wybierz się, wybierz się razem z nami
Na wspaniały pielgrzymkowy szlak!
Jeśli będziesz szedł wytrwale, to na Jasnej Górze
W Jej obliczu ujrzysz Boga znak!"

pielgrzymki