Pielgrzymka Kobiet do Anielskiej Pani Zagłębia

To jedno z najważniejszych wydarzeń na religijnej mapie diecezji sosnowieckiej. Tym ważniejsze, że w tym roku zbiega się ze 100-leciem objawień fatimskich i 25-leciem naszej diecezji oraz przypada w przededniu 50. rocznicy koronacji łaskami słynącej figury Matki Bożej. Ponad tysiąc kobiet zawierzyło się dzisiaj Maryi uczestnicząc w swojej diecezjalnej pielgrzymce do bazyliki NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Sumie odpustowej o g. 11, z procesją wokół kościoła i udziałem kilkudziesięciu kapłanów, przewodniczył Ksiądz Biskup Piotr Skucha.

"Któż może człowieka lepiej zrozumieć, jeśli nie Matka?" - pytał Biskup w homilii. Przypominając, że w Fatimie Matka Boże rozmawiała z dziećmi o sprawach najważniejszych - grzechu, sądzie, niebie, piekle - oraz wzywała do pokuty, by oszczędzić ludziom nieszczęścia wojny zwrócił uwagę, że przez 100 lat dokonało się wiele nieszczęść. "To dlatego, że ludzie wolą słuchać swojego zdania, niż Boga!" - mówił Biskup.

Hierarcha przypomniał też genezę dzisiejszego święta i działalność św. Franciszka  z Asyżu. "Wszystko zależy nie od naszego myślenia i fantazji, ale od nawrócenia, które dotyczy i dotyka każdego człowieka" - powiedział bp Skucha apelując o pozyskiwanie odpustów i ofiarowanie ich za zmarłych. "To jest dowód oznaka młodości i żywotności Kościoła - przekazywać łaskę i kierować ją dla innych. Spróbujcie żyć wiernie - na przekór światu, który żyje, jakby Boga nie było" - apelował kaznodzieja. "Wiara to światło, a tam gdzie jest światło idą ludzie. Bądźmy światłem pokazującym innym drogę do życia" - dodał mówiąc, że musimy wsłuchiwać się w Słowo Boże, ale i żyć nim na co dzień.

Wierni nie tylko uczestniczyli w Mszach św., ale też tradycyjnie okrążali ołtarz idąc na ofiarowanie oraz modlili się w pierwszym kościele pod wezwaniem św. Aleksandra, gdzie po renowacji wrócił zabytkowy obraz Matki Bożej Częstochowskiej i w kaplicy Porcjunkuli, gdzie pochowany jest budowniczy kościoła, ks. Grzegorz Augustynik.


 
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.