Civitas Christiana w diecezji sosnowieckiej

"Jesteśmy ogólnopolską organizacją formacyjno–edukacyjną, przygotowującą katolików świeckich do realizowania misji Kościoła w łączności z Jego Pasterzami. W świetle wartości i zasad katolickiej nauki społecznej współtworzymy ład etyczno-społeczny w naszej Ojczyźnie" - pisze na swojej stronie Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana". Budowa jego struktur w naszej diecezji, usankcjonowana dekretem powołującym ks. Michała Bordę na asystenta kościelnego oddziału, to trwały owoc przeżywanego w tym roku srebrnego jubileuszu sosnowieckiego Kościoła oraz minionych Światowych Dni Młodzieży. To także sformalizowanie tego, co ma miejsce od lat i kolejny etap zacieśniania więzów między diecezją a stowarzyszeniem.

Nazwa stowarzyszenia oznacza "społeczność chrześcijańską". "Civitas Christiana oznacza w naszym rozumieniu, obowiązek uczestniczenia w budowaniu ładu społecznego w Ojczyźnie, zgodnie z chrześcijańską wizją państwa" - piszą na swojej stronie.

18 sierpnia w Wydziale Katechetycznym odbyło się spotkanie, w którym obok władz wydziału  - ks. Michała Bordy i ks. Michała Knapika uczestniczyli przewodniczący zarządu oddziału Edmund Grobelny, Bogusława Głowacz, Katarzyna Głowacz oraz Michał Kosche z oddziału w Katowicach.  "Liczymy za zapał i pomysłowość młodych ludzi, chcących włączyć się w to dzieło powstające przy wielkiej otwartości Biskupa i życzliwości Kurii" - mówi ks. Borda.

Póki co podstawowe cele i zadania to m.in. zaangażowanie w organizację 22. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, w którym co roku startuje ok. 30 tysięcy osób. Zakresem merytorycznym przyszłorocznej edycji będą: Księga Psalmów, List do Galatów i List do Rzymian. Kolejne etapy odbędą się w następujących terminach: szkolny - 13 marca, diecezjalny - 18 kwietnia, ogólnopolski - 4-5 czerwca.

Stowarzyszenie będzie włączać się także w wydarzenia diecezjalne, choćby w zaplanowaną na kwiecień konferencję dotyczącą ekologii. Ważnym zadaniem jest także upamiętnianie patrona - kard. Stefana Wyszyńskiego oraz popularyzacja jego nauczania społecznego. Zaplanowano też Dzień Skupienia dla całego oddziału.

Wszystkie osoby zainteresowanie działalnością w ramach stowarzyszenia prosimy o kontakt z ks. Michałem Bordą i Wydziałem Katechetycznym Kurii.

DSCF8533

DSCF8537


 
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.