Uroczyste obchody Święta Niepodległości w Jaworznie

W sobotę, 11 listopada, o g. 9, podniosłym wejściem licznych pocztów sztandarowych i asysty liturgicznej, rozpoczęła się uroczysta Eucharystia w intencji Ojczyzny w 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, której przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Eugeniusz Cebulski. W swoim słowie proboszcz zwrócił uwagę na fakt, że zbliża się setna rocznica odzyskania niepodległości, do której każdy Polak winien szczególnie się przygotować poprzez kierowanie się mądrością Bożą i roztropnością czynienia dobra wobec Boga i bliźnich. Kaznodzieja zachęcał słuchaczy do refleksji nad pytaniem: kim dla mnie jest Ojczyna, czym dla mnie jest ta ziemia, po której chodzę? Przypomniał również, że to Pan Bóg dał nam wolność, ale dał nam również przykazania, którymi nie zawsze potrafimy żyć na co dzień. Na zakończenie kazania kapłan powołując się na słowa o. Dolindo "Jezu, Ty się tym zajmij", prosił Chrystusa, aby się zajął sprawami naszymi i naszej Ojczyzny.

W uroczystościach w kolegiacie św. Wojciecha i Katarzyny w Jaworznie udział wzięły władze miasta Jaworzna: Prezydent Paweł Silbert, Zastępcy Prezydenta: Monika Bryl i Tadeusz Kaczmarek, a także Sekretarz Miasta Ewa Sidełko-Paleczny, radni Rady Miejskiej w Jaworznie, parlamentarzyści Rzeczypospolitej Polskiej, przedstawiciele organizacji kombatanckich, delegacje zakładów pracy, młodzież szkolna i mieszkańcy Jaworzna. Uroczystościom towarzyszyła Orkiestra Dęta reprezentująca Tauron-Wydobycie S.A. w Jaworznie.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości z orkiestrą i pocztami sztandarowymi na czele udali się na dalszy ciąg obchodów pod pomnik Niepodległości przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie.

ks. Zbigniew Słowikowski
Foto: Kuba Korzonek


 
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.