Biskup zaprasza na dożynki

"Wraz z upływem lata w naszej Ojczyźnie rozpoczyna się czas dziękczynienia za zebrane plony. Rolnicy dziękując Bogu przynoszą do swoich świątyń wieńce, w które wplecione zostały kłosy zboża, kwiaty i zioła z tegorocznych zbiorów. Przynoszą także chleb, symbol dobrobytu i gospodarskiej codzienności. Potrzebujemy go, by sprostać trudom życia . Ale nie tylko ten chleb codzienny jest potrzebny człowiekowi. Chrystus mówi "nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych" (Mt 4,4b). Przypomina współczesnemu człowiekowi, że sprawy doczesne są ważne, ale nie najważniejsze. Dlatego troszcząc się o chleb codzienny, o dobrobyt i zaspokajanie ziemskich potrzeb, pamiętamy o Stwórcy, który zlecił nam rozumne panowanie nad stworzeniem" – napisał Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak w komunikacie zapraszającym na diecezjalne dożynki, które za tydzień odbędą się w Siewierzu.

Czytaj więcej

Biskup zachęca do pielgrzymowania

Już 9 sierpnia rozpocznie się pierwsza z diecezjalnych pielgrzymek na Jasną Górę. Do "zejścia z kanapy" i pielgrzymowania do Maryi zachęca w specjalnym komunikacie Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.

 

Czytaj więcej

Zbiórka pieniężna na odbudowę wieży katedry w Gorzowie Wielkopolskim

Umiłowani Diecezjanie,
z wielkim bólem przyjąłem informację o pożarze wieży XIII-wiecznej katedry pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wielkopolskim. Dzięki Bogu i ofiarnej, wielogodzinnej akcji wielu zastępów strażaków udało się uratować konstrukcję wieży, a przede wszystkim świątynię. Straty są jednak ogromne. Teraz przyszedł czas na solidarną pomoc wszystkich ludzi dobrej woli.

Czytaj więcej

Dyspensa na 16 czerwca

Z uwagi na charakter piątku przypadającego na dzień 16 czerwca 2017 roku, który dla wielu w tym roku jest dniem wolnym od pracy i dniem odpoczynku; dla dobra duchowego wszystkich wiernych pragnących uszanować zasady religijne i moralne zgodnie z przepisem kan. 87 § 1 KPK Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak udzielił wszystkim wiernym przebywającym tego dnia na terenie Diecezji Sosnowieckiej dyspensy od obowiązku zachowania w tym dniu wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i innych form pokuty.

Biskup zaprasza 11 czerwca na Plac Papieski

"Z wielką radością i bardzo gorąco pragnę zaprosić Was Wszystkich na centralne uroczystości obchodów 25-lecia powstania Diecezji Sosnowieckiej. Nasz diecezjalny Jubileusz łączymy w tym roku z obchodami 115. rocznicy nadania Sosnowcowi praw miejskich. Jako Pasterz naszej Chrystusowej Owczarni pragnę się z Wami spotkać w niedzielę, 11 czerwca 2017 r., po południu, w miejscu symbolicznym dla naszej Diecezji - na Placu Papieskim w Sosnowcu" – czytamy w komunikacie Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka.

Czytaj więcej

Biskup zaprasza na jubileusz diecezji

"Dwadzieścia pięć lat (...) to dobry czas by Bogu dziękować za nasz lokalny Kościół, za kapłanów, którzy mu służyli i nadal służą, za Was wszystkich Kochani, którzy stanowicie jego ważną, żywą cząstkę" - pisze Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak w komunikacie zapraszając na Mszę św. inaugurującą obchody 25-lecia diecezji sosnowieckiej, która 25 marca o g. 10.30 odprawiona zostanie w Katedrze sosnowieckiej.

Czytaj więcej

Uliczne Drogi Krzyżowe jako zadośćuczynienie za spektakl "Klątwa"

Do apeli Kościoła o modlitwę wynagradzającą za bluźnierczy spektakl "Klątwa" wystawiany w Teatrze Powszechnym w Warszawie dołącza diecezja sosnowiecka. Decyzją Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka jako przebłaganie i zadośćuczynienie mają być ofiarowane wszystkie "uliczne" drogi krzyżowe w diecezji. Parafie, które nie organizują takich nabożeństw na ulicach miast winny w tej intencji ofiarować jedną wielkopostną Drogę Krzyżową w kościele.

Czytaj więcej

Biskup zachęca do wsparcia Caritas 1%

Wśród wielu pomysłów na przekazanie 1% podatku warto wspierać te działające na naszym terenie. Do wsparcia diecezjalnej Caritas w komunikacie zachęca Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak..

Czytaj więcej

Życzenia Księdza Biskupa

"Dzieląc się radością z przeżywania świąt Bożego Narodzenia, życzę, aby ten święty czas umocnił w nas wiarę, nadzieję i miłość, przynosząc naszym duszom głęboki pokój" – pisze w świątecznych życzeniach dla Diecezjan i Internautów Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak. 

Czytaj więcej

Biskup dziękuje kalwaryjskim pątnikom

"Z całego serca dziękuję wszystkim uczestnikom tegorocznej pielgrzymki. Cieszę się, że mimo strug deszczu zdecydowaliście się tak licznie wyruszyć na kalwaryjskie Dróżki. Dziękuję za Wasze piękne świadectwo" - napisał Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak dziękując pielgrzymom z całej diecezji, którzy 17 września udali się do Kalwarii Zebrzydowskiej.

Czytaj więcej


 
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.