CHECHŁO

TEL: 32 642 00 03

Liczba mieszkańców: 1 650

Rys historyczny:

Parafia pw. Narodzenia NMP w Chechle posiada bogatą historię. Z przekazu Jana Długosza wiadomo, że w 1440 r. we wsi stał drewniany kościół parafialny pw. Narodzenia NMP. Parafia była bogato uposażona o czym świadczy historyczna przynależność wsi: Grabowa, Błędów, Niegowonice, Kwaśniów, Cieślin, Biczowiek (Ryczówek), Ryczów, Rodaki, Hutki, Golczowice, Krzywopłoty i Kanki.

Z inicjatywy ks. Jakuba z Woli Kmity, istniejący do 1807 r. drewniany kościół, został zastąpiony murowanym. Obecna świątynia, o cechach barokowych, została uroczyście poświęcona (konsekrowana) w 1912 r. przez biskupa kieleckiego Augusta Łosińskiego. Staraniem wiernych i ks. Marka Szeląga przy kościele, w latach 1999-2010, wybudowano nową plebanię.

We wnętrzu na uwagę zasługuje barokowe wyposażenie, m.in. ołtarze: główny z wizerunkiem Matki Bożej Śnieżnej Refugium Peccatorum (Ucieczki Grzeszników), św. Antoniego, św. Anny Samotrzeć, NMP z Dzieciątkiem i Chrystusa Ukrzyżowanego oraz współczesne realizacje witraży ukazujące sceny z życia Maryi oraz Jej adorację przez poszczególne stany Kościoła, projektu Stanisława i Zofii Wywiołów.

Do parafii należą:

Miejscowości: Hutki-Kanki, Skałbania

Ulice: Grafowska Hutnicza, Kluczewska, Leśna, Młyńska, Ogrodzieniecka, Piaskowa, Plac Partyzantów, Poprzeczna, Pustynna, Rodacka, Słonczena, Wiejska

Kaplice:

Kaplica pw. NMP Częstochowskiej w Skałbani

Święto patronalne (odpust parafialny):

8 września – Narodzenie NMP

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 8.00, 11.00, 16.00

W dni powszednie godz.: 18.00, (zimą 17.00)

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Marek Szeląg