CZELADŹ

TEL: 32 265 36 00

Liczba mieszkańców: 3 585

Rys historyczny:

Parafia pw. św. Wojciecha w Czeladzi została ustanowiona 30 kwietnia 1986 r. przez biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka. Pierwszym proboszczem został ks. Józef Klekot.

Dla potrzeb duszpasterskich wiernych czeladzkiego osiedla „XXXV-lecia PRL" biskup częstochowski Stefan Bareła powołał 27 września 1983 r. wikariat terenowy parafii pw. św. Stanisława BM. Do czasu wybudowania kaplicy i domu parafialnego kult sprawowano w niewielkim, tymczasowym baraku pełniącym funkcje duszpasterskie. Kaplicę, wybudowaną w latach 1987-1990, pobłogosławił 15 kwietnia 1990 r. biskup pomocniczy diecezji częstochowskiej Miłosław Kołodziejczyk. W 1993 r. rozpoczęto rozbudowę kaplicy według projektu Zdzisława Pełczarskiego.

Uroczystego poświęcenia (konsekracji) świątyni 23 kwietnia 1996 r. dokonał biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB.

Do parafii należą:

Ulice: Legionów, Składkowskiego, Staszyca, Siemianowicka, XXXV-lecia PRL

Kaplice:

Kaplica pw. św. Józefa w Domu Misyjnym Misjonarzy z Mariannhill

Domy zakonne:

Dom Misyjny Misjonarzy z Mariannhill, 41 – 255 Czeladź, ul. Legionów 2

W Domu Misyjnym mieszkają:

ks. Wojciech Drążek CMM, o. Artur Kania CMM

Święto patronalne (odpust parafialny):

23 kwietnia – św. Wojciecha BM

Msze święte:

W niedzielę i święta godz.: 7.00, 8.30, 10.00, 11.15, 17.00

W dni powszednie godz.: 17.30, 18.00

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Stanisław Rozner

Wikariusz: ks. Włodzimierz Machura

Poprzedni proboszczowie:

ks. Józef Klekot, ks. Marek Turlejski s.

Z parafii pochodzą (kapłani, siostry i bracia zakonni):

ks. Łukasz Małkiewicz, o. Honorat Wałczyk (misjonarz z Mariannhill), ks. Andrzej Partika (pallotyn), s. Maria Pia Markowska (misjonarka)

Strona internetowa parafii: www.wojciecha.czeladz.org