11 listopada: biało-czerwony Olkusz

Data dodania: 2018.11.13

Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Olkuszu rozpoczęła Msza św. za Ojczyznę o g. 10 w bazylice św. Andrzeja, pod przewodnictwem ks. Henryka Chmieły - dziekana dekanatu olkuskiego.

Budującą, patriotyczną homilię wygłosił ks. Jacek Piwowarski. W koncelebrze udział brali także ks. Mieczysław Miarka - proboszcz miejsca, ks. Stefan Rogula i ks. Robert Żwirek. Przybyli przedstawiciele Parlamentu, sejmiku wojewódzkiego, powiatu olkuskiego ze Starostą oraz Urzędu Miasta i Gminy Olkusz z Burmistrzem na czele, przybyli burmistrzowie i wójtowie powiatu olkuskiego, radni samorządowi, delegacje organizacji kombatanckich, przedstawiciele wojska, policji, straży i służb powiatowych, poczty sztandarowe, siostry zakonne, młodzież i wiele osób chcących uczcić to wielkie święto.

Śpiewał Chór Parafialny pod dyrekcją Jana Kućmierczyka i grała orkiestra. Po Eucharystii ciąg dalszy uroczystości przeniósł się na płytę olkuskiego Rynku, gdzie m.in. było wystąpienie Starosty Olkuskiego, składanie kwiatów przy pomniku Marszałka J. Piłsudskiego oraz rekonstrukcja historyczna przejęcia władzy przez olkuszan z rąk Austriaków pt.: "Wolność po 123 latach", przygotowana przez Zespół Szkół Nr 1 i IV LO w Olkuszu. Kolejnym punktem programu był przemarsz do ZS Nr 1, gdzie ok. godz. 12.15 odbył się koncert patriotyczny w wykonaniu zespołu Te Deum i gości - Roberta Kocjana i Jacka Haberki. Po koncercie organizatorzy - Rada i Zarząd Powiatu w Olkuszu, Zespół Szkół Nr 1 oraz IV Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu - zapraszali na żołnierską grochówkę z kuchni polowej stojącej na placu przy "Mechaniku". Był też tort w biało-czerwonych barwach.

Wcześniej, 9 listopada od godz. 15.00 odbyły się parafialne Wypominki Patriotyczne w kaplicy św. Jana Kantego, które rozpoczęła Koronka do Bożego Miłosierdzia, następnie odmówiono Różaniec za Ojczyznę, była adoracja, a o godz. 16.30 następna część Różańca już w bazylice. Msza Święta za Ojczyznę tego dnia była o godz. 17.00.

Tekst i FOTO: Tomasz Wilczyński