90 lat produkcji - jubileuszowa Msza będzińskiej fabryki

Data dodania: 2018.07.21

Fabryka Przewodów Energetycznych w Będzinie świętuje w tym roku 90-lecie istnienia. Do wspólnego świętowania z jej dyrekcją i pracownikami zaproszony został Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak, który 21 lipca odprawił w parafii Świętej Trójcy Mszę św. w intencji zakładu i jego załogi. Wraz z pasterzem naszej diecezji Eucharystię koncelebrowali probosz parafii ks. Andrzej Stępień, ks. kanclerz Mariusz Karaś oraz ks. Włodzimierz Sęk. Najstarsza będzińska parafia w darze od fabryki otrzymała głęboką patenę oraz pyxis - naczynie do zanoszenia Komunii Św. chorym.

W homilii Biskup mówił o konieczności wdzięczności poprzednim pokoleniom za ich mądrość i pracę, która dała podwaliny fabryce. Przypomniał też słowa psalmisty "Jeżeli domu Pan nie zbuduje, na próżno się trudzą ci, którzy go wznoszą", apelując o przyzywanie łaski Bożej podczas wszelakich prac. "Mamy w historii naszego kraju mnóstwo przykładów, gdzie pycha Polaków zgubiła. Trzeba w pokorze prosić dobrego Boga o pomoc" - zaznaczał hierarcha. Apelował też, by pamiętać o zasadzie, że praca jest dla człowieka, a nie człowiek dla pracy - powinien mieć godziwe wynagrodzenie oraz czas, by czerpać owoce ze swojego trudu.

Na zakończenie podziękowanie dla Biskupa, kapłanów i wszystkich przybyłych złożył Prezes Zarządu FPE Krzysztof Przybylak.

Będzińska Fabryka Przewodów Energetycznych to jeden z najstarszych zakładów przemysłu kablowego w Polsce. Została założona przez Aleksandra Goldstauba i Hermana Noblina w 1928 roku. Dynamiczny rozwój przerwał wybuch II wojny światowej, po której została przejęta i rozwijana przez władze komunistyczne. Warto zaznaczyć, że wiele z wyprodukowanych w Będzinie w latach 60. i 70. przewodów pracuje do tej pory. Po upadku komunizmu nie podzieliła losu wielu zakładów, lecz przetrwała od 1999 roku będą spółką z wyłącznym udziałem Skarbu Państwa i dając stabilne zatrudnienie blisko 150 osobom.

Zakład rozwija się, produkuje przewody zgodne z najnowszymi normami, inwestuje w nowe maszyny. Jest liderem w produkcji elektroenergetycznych przewodów gołych oraz liczącym się producentem miedzianych i aluminiowych przewodów profilowych cenionym na rynkach międzynarodowych (eksportuje do kilkunastu krajów Europy i Izraela).

W 2015 roku firma trafiła do elitarnego grona "Gazele Biznesu" awansując o ponad 1000 miejsc w rankingu przygotowywanym przez  Puls Biznesu i notując w latach 2013/2014 wzrost przychodów o ponad 154%.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.