Apostołka Zagłębia - Matka Teresa Kierocińska

Data dodania: 2018.12.19

Matka Teresa od św. Józefa (Janina Kierocińska) jest współzałożycielką Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, które od początku swego istnienia związane jest z Sosnowcem i Zagłębiem Dąbrowskim. 31 grudnia 1921 roku, właśnie do Sosnowca, przyjechał założyciel tej nowej rodziny zakonnej - karmelita bosy O. Anzelm Gądek, wraz z małą grupą sióstr. Wśród nich była Matka Teresa Kierocińska, wybrana przez niego na pierwszą przełożoną Zgromadzenia.

To był dobry wybór

Znał ją dobrze, gdyż od wielu lat był spowiednikiem Janiny. Założyciel wiedział, że ta młoda kobieta jest gotowa, aby żyć regułą Karmelu i charyzmatem dziecięctwa duchowego, prowadząc tą drogą powierzone swej opiece siostry. I nie zawiódł się, choć początki były bardzo trudne. Wybór Janiny, o której po latach powiedział, że miała ducha, który się nie załamuje, okazał się opatrznościowy.

Dzieciństwo

Janina Kierocińska urodziła się 14 czerwca 1885 roku w Wieluniu, w rodzinie wielodzietnej. Rodzice Janiny byli ludźmi głęboko religijnymi i praktykującymi. Tę miłość do Boga, do Maryi i Kościoła przekazali swoim dzieciom. Janina wzrastała także w atmosferze patriotycznej. Już od dziecka wiedziała, że dla Ojczyzny trzeba pracować, a w czasie zagrożenia nawet ofiarować swoje życie. Zawsze starała się dobrze wykonywać swoje obowiązki i siły czerpała z codziennej modlitwy.

Usłyszała wezwanie

Jezus wybrał Janinę na swoją oblubienicę. Ten wewnętrzny głos usłyszała w dniu Pierwszej Komunii świętej (Uroczystość Trójcy Świętej 1895 roku). Pociągnięta miłością Boga już nie odwracała się do tyłu, tylko szła, a nawet biegła za swoim Oblubieńcem. Jednak pragnienie życia zakonnego mogła zrealizować dopiero w 1921 roku, otrzymując błogosławieństwo matki i ojca, któremu przez długie lata trudno było zrozumieć ukochaną córkę i jej wyjątkowe pragnienia.


Matka Teresa Kierocińska wraz z dziećmi z sierocińca prowadzonego przez Zgromadzenie. Rok 1945.

Trudne początki

Matka Teresa, przybywając do Sosnowca, z wiarą i miłością realizowała upragnione powołanie karmelitanki. Były to czasy bardzo trudne: bezrobocie, analfabetyzm, złe warunki ekonomiczno-zdrowotne, prądy ateistyczne, działające sekty religijne – jednym słowem ogromna bieda duchowa i materialna. Początkowo siostry pracowały w zakładach Towarzystwa Dobroczynności. Mieszkały w barakach przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Przez kilka lat zmieniały miejsca pobytu, żyjąc w skrajnie ubogich warunkach mieszkaniowych. Dopiero w 1925 roku, za pożyczone pieniądze, Matka Teresa kupiła dom przy ul. Wiejskiej 25 (obecnie ul. M. Teresy Kierocińskiej).

Inicjatywy w Sosnowcu

Po rozeznaniu potrzeb środowiska, Matka Teresa zorganizowała bezpłatną ochronkę z dożywianiem dla biednych dzieci oraz szkołę podstawową. Utworzyła w domu sióstr pracownię haftu i szycia dla dziewcząt. Matka nie tylko troszczyła się o to, by nauczyć dziewczęta szyć i haftować, ale formowała je w duchu religijnym na dobre matki. Była przekonana, że odrodzenie społeczeństwa zależy od dobrych rodzin. Ponadto siostry udzielały korepetycji i przygotowywały dzieci, młodzież i dorosłych do przyjęcia sakramentów świętych. Przy domu sióstr istniało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej oraz Koło Matek. Organizowane były rekolekcje dla Sodalicji Mariańskiej. Matka Teresa dostrzegała, że mieszkańcy Sosnowca potrzebują nade wszystko Boga i jego miłości. Do jednej z sióstr powiedziała: „żal mi tego ludu, który tak mocno w Bogu ukochałam”.


Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus przed domem zgromadzenia w Sosnowcu. Rok 1946.

Okupacja: pomoc prześladowanym

Podczas okupacji klasztor sióstr był oparciem duchowym i materialnym dla wielu mieszkańców Zagłębia. Matka Teresa udzielała schronienia dziewczętom, którym groziła wywózka na roboty do Niemiec. Pomagała więźniom z Oświęcimia, posyłając im paczki, do których wkładała obrazki Najświętszego Oblicza Pana Jezusa. Z narażeniem życia udzielała schronienia partyzantom, żołnierzom Armii Krajowej i ludności żydowskiej. Za pomoc udzielaną Żydom została pośmiertnie odznaczona dyplomem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” przyznanym przez Instytut Pamięci Narodowej w Jerozolimie. W swej posłudze łączyła miłość do Boga z miłością do ludzi i do Ojczyzny.

Zachęcała do nieustannej modlitwy za cierpiący naród i wraz z siostrami trwała godzinami na nocnych adoracjach, by wyprosić pokój dla świata. W roku 1941 Matka Teresa zorganizowała także bezpłatną kuchnię dla ubogich, a od września 1942 roku, przy domu sióstr, powstał sierociniec dla dzieci. Po zakończeniu wojny Zgromadzenie włączyło się w nowe zadania Kościoła, podejmując katechizację, prowadząc przedszkola i działalność charytatywną.

Uważana za Świętą

Matka Teresa zmarła w opinii świętości 12 lipca 1946 roku. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 15 lipca, którym przewodniczył ks. bp Stanisław Czajka. Przed wyjazdem powiedział do alumnów seminarium częstochowskiego: "Jadę na pogrzeb Świętej!". W uroczystości brały udział tłumy ludzi, którzy pragnęli pożegnać tę, która miała macierzyńskie serce dla ludu Zagłębia. Zaraz po śmierci nadano jej tytuł „Matka robotników i Apostołka Zagłębia”.


Wzór do naśladowania

Potrzebujemy dziś świadków, którzy jasno wskazują nam drogę do świętości. Takim duchowym przewodnikiem i przyjacielem może być Matka Teresa od św. Józefa, kochająca Boga i bliźniego. Człowiek wiary i modlitwy. Wsłuchana w głos Boga i zapominająca o sobie. Zawsze była z drugim człowiekiem, pochylając się szczególnie nad biednymi duchowo i materialnie. Cierpliwa i pogodna, z pokorą i cichością znosząca trudności i niezrozumienia. Wierna podjętym zobowiązaniom i kochająca Ojczyznę, odważna i twórcza. Nie cofała się przed trudnościami, lecz podejmowała je, zawierzając Bogu całkowicie siebie i życie tych, do których została posłana. Zawsze starała się naśladować Jezusa, pełniąc całym sercem wolę Bożą. Można jeszcze wiele napisać o niej, wymieniać jej cnoty, ale zatrzymajmy się, aby pozostał pewien niedosyt, który zachęci wielu do poznania Matki Teresy. Dlatego, aby lepiej ją poznać, zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Domu Macierzystego Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu.

Prośmy Matkę o wstawiennictwo

Proces beatyfikacyjny Matki Teresy został już zakończony. Dnia 3 maja 2013 roku Kongregacja ds. Kanonizacyjnych promulgowała Dekret o heroiczności jej cnót. Obecnie modlimy się o cud za przyczyną Czcigodnej Sługi Bożej, który jako fakt nadzwyczajny wymagany jest do ogłoszenia jej błogosławioną. Zapraszamy więc wszystkich na mszę świętą o beatyfikację Matki Teresy, która jest odprawiana każdego 12. dnia miesiąca w kościele Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus przy ul. M. Teresy Kierocińskiej 25, w Sosnowcu. Zachęcamy do modlitwy za przyczyną Sługi Bożej i pamiętajmy, że jej misja trwa, a Matka nadal wstawia się za nami u Boga.


Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus
Wicepostulacja Sługi Bożej M. Teresy Kierocińskiej
Dom Macierzysty w Sosnowcu


(Wszystkie fotografie pochodzą z Archiwum Domu Macierzystego w Sosnowcu)


Więcej informacji o Zgromadzeniu:

www.karmelitanki.pl

O Matce Teresie Kierocińskiej:

http://teresakierocinska.blogspot.com/
https://pl-pl.facebook.com/MatkaTeresaKierocinska/

Dom Macierzysty Zgromadzenia w Sosnowcu

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.