Będzin: 20 lat od poświęcenia kościoła Brata Alberta

Data dodania: 2019.12.08

20 lat temu, po rekordowo szybkiej budowie, w Będzinie poświęcono kościół św. Brata Alberta. Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak. Wraz z Pasterzem diecezji Mszę św. celebrował budowniczy kościoła i były proboszcz, ks. Andrzej Stępień oraz ks. kanclerz Mariusz Karaś.

"Warto przy tej okazji zastanowić się, jakie jest nasze podejście i jak korzystamy z tego świętego miejsca. Wybudowanie kościoła w tak krótkim czasie wymagało wiele determinacji i walki z problemami" - mówił Biskup dziękując ks. Stępniowi i parafianom, którzy podjęli się tego dzieła. "Bóg obdarza tu łaskami i darami. Jezus mówi "Przyjdź do Mnie!" i obiecuje, że będzie człowieka wspierał i ratował, by ten się nie załamał" - dodał Biskup i apelował "Nie zmarnujcie tego skarbu!".

Na zakończenie Mszy św. Biskup poświęcił medaliki dzieciom, które przygotowują się do pierwszej Komunii Św.

Parafia pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Będzinie została ustanowiona 12 grudnia 1987 r. przez biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka. Pięć lat wcześniej powołany został do istnienia ośrodek duszpasterski na terenie będzińskich parafii Świętej Trójcy i św. Barbary. Staraniem wiernych i ks. Andrzeja Stępnia, który parafię objął 7 grudnia 1995 r.,  rozpoczęto budowę kościoła, którego kamień węgielny pobłogosławił w Rzymie w 1996 r. Jan Paweł II. Plac pod budowę poświęcono i pierwszą łopatę wbito w maju 1998 roku. Miesiąc później Ksiądz Biskup Adam Śmigielski poświęcił fundamenty, a już w pierwszą niedzielę Adwentu, 28 listopada 1999 roku niemal gotową świątynię. Konsekracja kościoła odbyła się w uroczystość odpustową 17 czerwca 2004 r. Obecnie proboszczem świątyni jest ks. Antoni Kazior.