Będzin: Biskup odwiedził remontowany Dom Parafialny

Data dodania: 2019.12.15

Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie parafia Świętej Trójcy w Będzinie realizuje projekt pod nazwą "Odnawialne źródła energii i termomodernizacja Domu Parafialnego im. Jana Pawła II". Całkowity koszt przedsięwzięcia to 678 947,00 zł. Dotacja NFOŚiGW wynosi ponad 611 tysięcy złotych, zaś pożyczka z tego funduszu – niecałe 68 tysięcy.

Położony na szczycie wzgórza zamkowego, powyżej będzińskiego kościoła parafialnego obiekt liczy ponad 110 lat – jego budowę zakończono w 1905 roku. Przez lata służył za miejsce mieszkania księży oraz salę dla spotkań duszpasterskich. W ramach częściowo już zakończonych prac wykonano ocieplenie ścian i stropów, wymianę drzwi i okien, wymianę kotła grzewczego, montaż pomp ciepła oraz instalacji fotowoltaicznej.

15 grudnia postępy prac oglądał Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak, któremu towarzyszył proboszcz parafii ks. Andrzej Stępień. W ramach wizyty pobłogosławił też mieszkanie wikariusza parafii, ks. Krzysztofa Wąsika.