Będzin: już niebawem 25. Festiwal Kolęd

Data dodania: 2019.01.03

To już 25 lat, odkąd w Będzinie odbywa się największy kolędowy przegląd w Polsce. Najpiękniejsze kolędy i pastorałki, najlepsi wykonawcy z kraju i zagranicy znów zagwarantują szczery uśmiech i wiele wzruszeń!

25. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika – w tym roku pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy – rozpocznie się 10 stycznia 2019 r. Od czwartku do soboty (czwartek i piątek od 9.00 do 20.30, w sobotę od 9.00 do 17.00) w Państwowej Szkole Muzycznej przy ul. Sportowej będą odbywały się przesłuchania finałowe ponad 120 najlepszych zespołów i solistów spośród 1625, którzy w grudniu startowali w odbywających się w Polsce i za granicą eliminacjach.

"Na naszej scenie przez 3 dni będzie można usłyszeć kilkaset kolęd i pastorałek – tych tradycyjnych polskich, które tak lubimy śpiewać, jak i kompozycji nowoczesnych i zagranicznych – wszystko w różnorakich aranżacjach, bowiem uczestnicy co roku zaskakują nas swoimi pomysłami i poziomem. Śpiewać będą dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy, chóry i młodzieżowe kapele, soliści i grupy wokalne" – mówi rzecznik Festiwalu, Jarosław Ciszek.

Występy wykonawców oceniać będzie jury w skład którego wchodzą prof. dr hab. Benedykt Odya (przewodniczący, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy) oraz prof. dr hab. Teresa Krasowska (Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu i adiunkt Instytutu Muzyki UMCS w Lublinie) i ks. dr hab. Paweł Sobierajski (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach). Wybitni eksperci z branży muzycznej wyłonią zwycięzców poszczególnych kategorii oraz zdobywców tej wyjątkowej nagrody – Grand Prix Festiwalu, która w tym roku wynosi aż 10 tysięcy złotych i została ufundowana przez Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego.

Podsumowaniem tej edycji, ale i dotychczasowej historii Festiwalu będzie spektakularny jubileuszowy Koncert Galowy, który w niedzielę, 13 stycznia, o godzinie 16.00 odbędzie się w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na Osiedlu Syberka (ul. bpa Adama Śmigielskiego 2). Jego reżyserem jest Dariusz Wiktorowicz, który zabierze widzów w nostalgiczną i dowcipną podróż w czasie. Najciekawsze wykonania tej edycji wzbogacą przygotowane z festiwalowych archiwaliów filmy oraz występy laureatów z poprzednich lat. Bogata oprawa artystyczna koncertu gwarantuje niezapomniane przeżycia!

Wstęp na całość przesłuchań i Koncert Galowy jest wolny i otwarty dla wszystkich melomanów. Dla tych, którzy nie będą mogli wziąć udziału organizatorzy we współpracy z Fundacją Warsztat Wiedzy przygotowali transmisję całości przesłuchań i koncertu na żywo stronie internetowej www.mfkip.pl

Partnerem Strategicznym Festiwalu jest Polska Spółka Gazownictwa. Sponsorami i partnerami tegorocznej edycji są Tauron (Platynowy Partner), JSW SA oraz JSW KOKS SA, Fundacja PKO BP, Elektrociepłownia Będzin, Katowice Airport, Związek Miast Polskich, Slet, PKM Sosnowiec, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Poczta Polska, Orlen Południe, Polbus.

Patronat medialny nad Festiwalem sprawują TVP Katowice, Polskie Radio Katowice, Radio eM, Gość Niedzielny, Niedziela, Dziennik Zachodni, naszemiasto.pl, wiara.pl.