Będzin: poświęcenie ołtarzy i tabernakulum

Data dodania: 2022.11.26

25 listopada bp Grzegorz Kaszak w kościele parafialnym pw. św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu przewodniczył odpustowi parafialnemu. W czasie uroczystości poświęcił odnowione ołtarze boczne wraz z obrazami.

- Te obrazy i ołtarze należą do naszej polskiej kultury. Niezależnie, czy jesteśmy wierzący, czy nie wierzący, to stanowią skarb dla nas, Polaków. Zadbaliście o te skarby. Przywróciliście je do pierwotnej świetności i dlatego one tak cieszą i radują – mówił o odnowionych ołtarzach bp Grzegorz Kaszak.

Odbyło się również poświęcenie tabernakulum w głównym ołtarzu.

- Trzy lata temu, przy remoncie naszej świątyni odnalazłem to stare, dawne tabernakulum. Udało się je odrestaurować i dzisiaj uroczyście Pan Jezus będzie gościł w swoim starym-nowym domu - powiedział ks. Piotr Pilśniak, proboszcz parafii.

Jest to tabernakulum, które pierwotnie znajdowało się na tym ołtarzu. Ponadto podczas Mszy sosnowiecki ordynariusz udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży pochodzącej z parafii.

W 1721 r. z inicjatywy proboszcza ks. Wojciecha Ciołkowicza wybudowano murowany kościół św. Katarzyny w Grodźcu. Jego poświęcenia (konsekracji) dokonał 23 kwietnia 1744 r. biskup krakowski Michał Kunicki. W latach 1931-1932, staraniem parafian i proboszcza ks. Stanisława Bilskiego, do kościoła dobudowano nawę główną i kruchtę (według projektu Henryka Oderfelda), a ze starego kościoła utworzono prezbiterium.

We wnętrzu na uwagę zasługuje barokowe wyposażenie prezbiterium i kaplic, młodopolskie witraże oraz charakterystyczne dla stylu Art déco klasycyzujące zgeometryzowanie form ołtarzy i ambony oraz Drogi Krzyżowej.

tekst i zdjęcia: Mikołaj Wójtowicz