Będzin: św. Rita wprowadzona do najstarszej świątyni

Data dodania: 2019.05.23

Święta Rita z Casci dołączyła do grona świętych szczególnie czczonych w będzińskiej parafii Świętej Trójcy i obecnych w niej w znaku relikwii. 22 maja, w liturgiczne wspomnienie tej orędowniczki w sprawach po ludzku najtrudniejszych i beznadziejnych, Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak wprowadził do świątyni relikwie - fragment szaty zakonnej św. Rity - i poświęcił dedykowany jej witraż umieszczony w oknie na chórze nawy głównej. Podczas Mszy św. Biskup udzielił też młodzieży sakramentu bierzmowania i poświęcił róże, będące symbolem św. Rity i znakiem jej orędownictwa.

Tradycją w parafii Świętej Trójcy podczas wprowadzania kolejnych relikwii jest uroczyste wniesienie do świątyni już obecnych tam relikwiarzy. Od tej procesji, w której kandydaci do bierzmowania przynieśli do ołtarza relikwie świętych Wojciecha, Jana Pawła II, Faustyny, Stanisława Kostki, Brata Alberta, Katarzyny ze Sieny, Franciszka z Asyżu, Izydora Oracza, Teresy od Dzieciątka Jezus i Antoniego oraz błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki rozpoczęła się Msza św. Chwilę później Ksiądz Biskup uroczyście przekazał relikwie św. Rity proboszczowi parafii, ks. Andrzejowi Stępniowi.

W homilii Biskup przypomniał, że święci są dla nas znakiem i przypomnieniem, że istnieje inne życie - życie wieczne, które rozpoczynamy w momencie śmierci. Hierarcha wspominał fragmenty Dzienniczka św. Faustyny, w których opisywała ona swoje wizje niebiańskich radości oraz cierpień dusz czyśćcowych i piekielnych. Apelował też o modlitwę w intencji zmarłych i przyzywania dla nich miłosierdzia Bożego.

"W niebie są ci, którzy są w stanie pójść przed tron Boga Wszechmogącego i wstawić się za nami. Oni wzmacniają modlitwę, którą my zanosimy. (...) Chciałbym, żeby te relikwie w tak pięknym relikwiarzu były nie tylko ozdobą tej prastarej świątyni, ale żeby były okazją, by do św. Rity się modlić" - mówił Biskup. Zaznaczał, że św. Rita zasłynęła jako orędowniczka w najtrudniejszych sprawach, ale też osoba potrafiąca pomyślnie rozwiązać skomplikowane sytuacje rodzinne, które często są krzyżem wielu osób.

Relikwiarz św. Rity z krzyżem i różą wykonany został w Pracowni Rzemiosł Artystycznych Stanisława Stopyry pod Leżajskiem. Witraż według projektu prof. Krystyny Pawłowskiej z Krakowa wykonała Pracownia Artystyczna „Ars Vitrea” Lesława Heinego z Krakowa.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.