Biskup oglądał dwa remontowane kościoły w Dąbrowie

Data dodania: 2019.09.12

Dwie parafie z Dąbrowy Górniczej, podejmujące duże prace remontowe, odwiedził 10 września Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak. Pierwsza z nich to sanktuarium św. Antoniego na górce gołonoskiej, gdzie posługują ojcowie franciszkanie. Dzięki dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z Funduszu Kościelnego w zabytkowym kościele wykonano kompleksowy remont elewacji. To zwieńczenie prac przy świątyni, które zaczęły się w 2005 roku i objęły najpierw całość wnętrza (remont sfinansowany z własnych środków parafii przy niewielkim udziale dotacji miejskich), a teraz zewnętrze. Poświęcenia po remoncie dokona Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak na zakończenie Misji Świętych, które odbędą się w parafii od 29 września do 6 października.

Jak podkreśla proboszcz parafii, o. Radosław Kramarski, moment, kiedy cieszono się z bliskiego końca prac stał się jednocześnie momentem rozpoczęcia kolejnej dużej inwestycji. Wiosenne warunki atmosferyczne spowodowały uszkodzenie muru oporowego przy kościele, którego stan jest przez ekspertów określany jako katastrofalny. Według ekspertyza koszty naprawy to prawie 2 mln zł. "Jesteśmy na etapie szukania środków. Na razie mur został zabezpieczonym by nie zagrażał bezpieczeństwu przechodniów" – mówi o. Kramarski.

Kolejna z odwiedzonych przez Biskupa parafii to wspólnota NMP Królowej Polski. Dzięki programowi "Poprawa jakości powietrza" z 2016 roku, finansowanego ze środków Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, udało się wykonać kompleksową termomodernizację kościoła i plebani z ociepleniem ścian, montażem fotowoltaiki oraz wymianą ogrzewania, okien i drzwi na plebani. Trwające od kwietnia prace zakończą się w I kwartale przyszłego roku. Jednocześnie z pracami finansowanymi z Funduszu przeprowadzono na własny koszt m.in. malowanie dachu na kościele i nowe pokrycie dachu na plebani specjalną membraną, wymianę rynien i instalacji odgromowej. Jak podkreśla ks. proboszcz Zdzisław Reterski przed parafią gruntowne odświeżenie wnętrza kościoła i plebanii.

FOTO: ks. Przemysław Szot