Comiesięczne czuwania w Przegini dostępne on-line

Data dodania: 2020.04.17

Co miesiąc, w każdy III piątek miesiąca, w sanktuarium Najświętszego Zbawiciela w Przegini odbywają się nocne czuwania. Od kwietnia całość będzie transmitowana na facebookowej stronie parafialnej (www.facebook.com/Parafia-Rzymskokatolicka-pw-Naj%C5%9Bwi%C4%99tszego-Zbawiciela-w-Przegini-100513771599460). Zapraszamy do modlitewnej łączności, a po ustaniu ograniczeń związanych z epidemią do osobistego nawiedzenia diecezjalnego sanktuarium!

Historia odbierającego cześć w świątyni obrazu Jezusa Miłosiernego, według legendy łączy się z walkami z kozactwem na wschodnich rubieżach Rzeczpospolitej. Pewien rycerz z dworu królewskiego na Sienicznie brał udział w walce z kozactwem na Kresach. Pewnego razu wkroczył do płonącego kościoła, obrabowanego przez Tatarów, pomagających wtedy Kozakom. W kościele zauważył piękny wizerunek Zbawiciela. Oczarowany wyrazem jego wzroku rozbił szybę i wyciął szablą z ramy sam obraz, z zamiarem ocalenia go od pożaru. Płótnem obrazu opasał się i tak odbył całą kampanię wojenną. Ponieważ wszyscy jego towarzysze broni polegli, względnie nie uszli cało bez ran, ocalenie swoje przypisał cudownemu wizerunkowi. W dowód wdzięczności zawiesił go w kaplicy publicznej, w swojej rodzinnej wsi Sieniczno. Kiedy sława cudownego obrazu rozeszła się po okolicy, wówczas na polecenie biskupa krakowskiego przeniesiono obraz w uroczystej procesji międzynarodowym gościńcem przez Zederman do kościoła parafialnego w Przegini. Data jego przeniesienia nie jest znana. W materiałach archiwalnych odnajdujemy kilka wzmianek o łaskami słynącym obrazie. Z 1874 r. posiadamy informacje, że kościół przegiński cieszył się cudownym obrazem Pana Jezusa. W 1888 r. odnotowano, że kościół posiada słynący cudami wizerunek Chrystusa. Podobną wzmiankę o przegińskim obrazie zawiera także wydana w 1911 r. monografia kościołów diecezji kieleckiej.

Wielkość obrazu wynosi 131x80cm. Jest on malowany na płótnie, w typie Ecce Homo: Jezus jest ukazany w cierniowej koronie, ma związane ręce i trzyma w nich trzcinę. Na płótno obrazu nałożona jest metalowa szata koloru srebrnego i metalowa korona koloru złotego. Ołtarz zdobią wota, pozostawione przez wiernych w dowód wdzięczności za otrzymane łaski.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.