Czeladź pamięta o Katyniu i Smoleńsku

Data dodania: 2019.04.16

W 9. rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem, 10 kwietnia 2019 roku, pamięć ofiar Miasto Czeladź uczciło wraz z burmistrzem Zbigniewem Szaleńcem, przedstawicielami władz miasta i proboszczem parafii ks. Jarosławem Wolskim nabożeństwem, które zostało odprawione w kościele św. Stanisława, gdzie umieszczona jest tablica poświęcona pamięci jednej z ofiar – czeladzianina gen. Włodzimierza Potasińskiego. Uroczystość uświetniła obecność pocztów sztandarowych Miasta Czeladź, Harcerskiego Kręgu Seniora i Rycerzy Kolumba. Po odmówieniu modlitwy za zmarłych, zgromadzeni złożyli kwiaty pod tablicami, upamiętniającymi smoleńską tragedię.

Dwa dni później, 12 kwietnia, w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, odbyły się uroczystości pod pomnikiem poświęconym ofiarom zbrodni sowieckiego NKWD, wśród których byli także czeladzianie – oficerowie Wojska Polskiego, a także przy symbolicznym miejscu pochówku policjantów zamordowanych w Miednoje, usytuowanym przy Komisariacie Policji w Czeladzi. Modlitwę za poległych poprowadził ks. proboszcz Jarosław Wolski, a historię tragedii katyńskiej przybliżył Janusz Brejt z Urzędu Miasta. Hołd poległym oddali m.in. zastępca burmistrza ds. społecznych Beata Zawiła, przewodnicząca Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Barbara Kruczkowska, zastępca komendanta komisariatu policji podkom. Beata Grzesiak. Przybyli także przedstawiciele Muzeum Saturn, Harcerskiego Kręgu Seniora i Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi.

Tekst i FOTO: UMCzeladź