Czeladź-Piaski: festiwal organowy

Data dodania: 2020.09.21

Kolejne akordy wybrzmiały podczas czeladzkiego koncertu w ramach VI edycji Zagłębiowskiego Międzynarodowego Festiwalu Organowego. Tym razem muzyką ukłoniliśmy się Matce Bożej Bolesnej, goszcząc w Sanktuarium Św. Jana Marii Vianneya, zlokalizowanym w starej, a zarazem urokliwej zabudowie piaskowskiego osiedla robotniczego z początku XX wieku.

Popis organowych improwizacji dał Tomasz Orlow - organista, organolog i organmistrz, który od 2020 roku jest profesorem Uniwersytetu Śląskiego i pracownikiem Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Tomasz Orlow wykłada interpretację literatury organowej oraz improwizację. Jest także autorem wykładów i publikacji poświęconych improwizacji organowej i organologii.

Podczas koncertu talentem wokalnym błysnął kontratenor Jakub Foltak, który z towarzyszeniem organów oczarował czeladzką publiczność w ariach Antonio Vivaldiego oraz Jana Sebastiana Bacha. Urozmaicony repertuar, doskonali artyści oraz nastrój w świątyni jaki zapewnił kustosz sanktuarium - ks. Józef Handerek - w efekcie zbudowało niesamowity klimat koncertu, który z pewnością zapamięta na długo festiwalowa publiczność.

Zapraszamy na kolejny przystaneK VI Zagłębiowskiego Międzynarodowego Festiwalu Organowego do kościoła pw. Macierzyństwa NMP w Bolesławiu. Początek koncertu w niedzielę 27 września ogodz. 17:00

tekst: Michał Fiuk
rzecznik festiwalu