Czeladź: odpust u Sióstr Karmelitanek

Data dodania: 2021.10.01

Wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza to szczególny dzień dla wspólnoty karmelitańskiej. Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus obchodzi wówczas uroczystość odpustową swojej Patronki.

W tym roku czeladzki konwent świętował razem z bp. Grzegorzem Kaszakiem, który 1 października o godz. 17:00 celebrował Mszę świętą w kaplicy domu zakonnego przy ul. Reymonta 44. Zgodnie z tradycją wspólnoty sosnowiecki ordynariusz w czasie liturgii odpustowej poświęcił płatki róż.

Zgromadzenie Sióstr Karemlitanek Dzieciątka Jezus zostało założone 31 grudnia 1921 r. w Sosnowcu przez Sługę Bożego o. Anzelma Gądka OCD i Czcigodną Sługę Bożą Matkę Teresę Kierocińską.

Charyzmatem wspólnoty jest życie na wzór Dziecięctwa Bożego, który w swoim życiu w sposób szczególny realizowała św. Teresa z Lisieux.

Sługa Boży o. Anzelm Gądek tak wspominał po latach okoliczności powstania kolejnej żeńskiej gałęzi zakonu karmelitańskiego:

- Idea założenia zgromadzenia trzeciego zakonu regularnego była u mnie żywa od mojego powrotu z Rzymu w 1908 roku. Widziałem tam, za granicą kwitnące zgromadzenia tego typu i przykro mi było, że w naszej Polsce nie było gałęzi żeńskiej takiego zgromadzenia. Ta idea dojrzała w 1920 roku, kiedy zostałem prowincjałem. Drogę i sposób wyznaczyła Opatrzność Boża - pisał Sługa Boży o. Gądek.

Zgromadzenie w sposób szczególny związane jest z Zagłębiem i Sosnowcem, gdzie znajduje się jego Dom Macierzysty (ul. M. Teresy Kierocińskiej 25). Siostry posługują w diecezji sosnowieckiej w Czeladzi, Sosnowcu i Wolbromiu.

W tym roku obchodzone jest 100-lecie istnienia Zgromadzenia. Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się 21 sierpnia br. w sosnowieckiej Katedrze pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce - abp. Salvatore Pennacchio.

tekst: ks. Przemysław Lech
zdjęcia: ks. Paweł Sproncel