Czeladź: wspomnienie z 3 Maja

Data dodania: 2018.05.11

Miejskie obchody Narodowego Święta Konstytucji Trzeciego Maja w Czeladzi miały, jak co roku, uroczysty charakter. Rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny, celebrowaną przez ks. Jarosława Wolskiego, proboszcza parafii św. Stanisława. W eucharystii uczestniczyły liczne poczty sztandarowe oraz władze samorządowe miasta.

Po zakończeniu Mszy uczestnicy, przy akompaniamencie Czeladzkiej Górniczej Orkiestry Dętej, udali się na plac Konstytucji 3 Maja, gdzie po krótkim programie artystycznym, zaprezentowanym przez dzieci z Przedszkola Publicznego nr 1 i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2, wzięli udział w części oficjalnej. Przewodnicząca Rady Miejskiej w Czeladzi, Jolanta Moćko, wygłosiła okolicznościowe przemówienie, przypominając, jak w Czeladzi świętowano uchwalenie Konstytucji 3 Maja w 1807 roku.

Pod obeliskiem, poświęconym Czeladzianom Poległym za Wolność i Niepodległość Ojczyzny kwiaty złożyli przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, władz Powiatu Będzińskiego, władz samorządowych miasta Czeladź, delegacje reprezentujące jednostki miejskie, stowarzyszenia społeczne i kulturalne oraz organizacje polityczne

Szczególne podziękowania burmistrz Zbigniew Szaleniec skierował do ks. Jarosława Wolskiego, dzieciom i młodzieży za przygotowany program artystyczny, debiutującemu zespołowi mażoretek ze Szkoły Podstawowej nr 5, który ozdobił uroczysty pochód z kościoła na plac Konstytucji 3 Maja, a także Górniczej Orkiestrze Dętej pod dyrekcją Józefa Marczyńskiego i uczniom klasy wojskowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Czeladzi, którzy zaciągnęli wartę honorową przy pomniku, pocztom sztandarowym oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji uroczystości.

Tekst i FOTO: Wiesława Konopelska UM Czeladź