Czerna: kapłańska modlitwa u św. Rafała

Data dodania: 2018.09.11

"Był cenionym spowiednikiem i kierownikiem duchowym. Uczył wzniosłej umiejętności miłowania Boga, Chrystusa, Matki Bożej, Kościoła i bliźniego. Poświęcał wiele godzin temu ukrytemu apostolstwu. Zawsze skupiony, zawsze zjednoczony z Bogiem, człowiek modlitwy, posłuszny i zawsze gotowy do wyrzeczeń, do postów i do umartwienia" - tak podczas kanonizacji mówił o św. Rafale Kalinowskim Jan Paweł II, akcentując także jego żarliwy patriotyzm, wyrażający się m.in. udziałem w powstaniu styczniowym i ciężką pracą na rzecz Ojczyzny.

Kiedy w niespełna rok po kanonizacji Rafała Kalinowskiego powstawała diecezja sosnowiecka, z woli Papieża-Polaka ten święty kapłan został jednym z jej dwóch głównych patronów. Szczególne to orędownictwo i szczególny jest przykład świętego karmelity, zwłaszcza dla naszych księży, którzy od lat w jedną z wrześniowych niedziel gromadzą się przy relikwiach św. Rafała w klasztorze w Czernej, prosząc jego i patronującą temu miejscu Maryję, by orędowali za pasterzami i owcami powierzonymi ich pieczy.

Tegoroczny Dzień Modlitw o uświęcenie kapłanów odbył się w Czernej we wspomnienie Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, 8 września. Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak. Przewodnikami duchowymi byli o. Wiesław Wiśniewski, Moderator Generalny Towarzystwa Ducha Świętego, który wygłosił konferencję wprowadzającą oraz ks. Paweł Pielka, który powiedział homilię.

Obaj kapłani - trzymając się tematyki roku duszpasterskiego w Polsce, przebiegającego pod hasłem "Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym" - swoje słowa poświęcili właśnie Trzeciej Osobie Boskiej.

"Tylko dzięki Duchowi Chrystusa Kościół może być młody duchem, piękny, żarliwy, wierny swemu Oblubieńcowi, przekonujący w swoim świadectwie, uległy i wierny Panu w każdym wymiarze swojego wspólnotowego życia" - powiedział ks. Wiśniewski, cytując słowa Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. "Powinniśmy wprowadzać wiernych w bardziej świadomą relację z Duchem Świętym. Pomóżmy im poznawać Go na kartach Pisma Świętego, które przecież jest namaszczone Jego obecnością" - dodał konferencjonista.