Człowiek vs. pokusa - I Niedziela Wielkiego Postu

Data dodania: 2019.03.09

Logika działania szatana od zarania dziejów jest ta sama. Co ciekawe, uleganie człowieka jego pokusom też się nie zmieniło. Szatan kusi tak samo, a człowiek ulega jak zawsze. Ot, pesymistyczne spectrum. Ale nie po to jest Wielki Post, abyśmy ulegali pesymistycznym wizjom.

Wielki Post = nadzieja

Z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu w liturgii Kościoła pojawia się nadzieja. Bowiem wiele pięknych spowiedzi przed nami, wiele rekolekcji, nawróceń, pojednań, dobrych uczynków, wzniosłych postanowień. Wielki Post rodzi nadzieję na wykorzenienie zła z naszej codzienności. Jednakże jak w każdej walce potrzeba naszego zaangażowania i wykorzystania tego czasu do maksimum.

Szatan kłamca

W liturgii Słowa dzisiejszej niedzieli dostrzegamy Jezusa, który zmaga się z pokusami. Bardzo istotny fragment dla nas, abyśmy zrozumieli jak działa szatan wobec człowieka. Spójrzmy do ewangelii, w której Jezus walczy z trzema pokusami. I najpierw pytanie czy szatan kusi Go do złego? Ależ skąd, Jezus jest kuszony do pozornego dobra, które szatan Mu obiecuje. I to bardzo istotne w naszym kontekście.

Pokusy

Szatan nigdy wprost nie kusi człowieka. Często pokusa jest procesem wielu okoliczności, które w końcu prowadzą do grzechu. Szatan podsuwa pokusę bardzo subtelnie do tego stopnia, aby człowiek zaczął się z nią „bawić”. Chce nam pokazać pozorne dobro, które otrzymamy, jeśli ulegniemy pokusie. Np. kusi do nałogu podpowiadając: przecież masz tyle problemów, odreaguj przez alkohol czy inne używki, będzie Ci lżej, zapomnisz na chwilę. Kusi też do niemoralnego zachowania argumentując, że to odstresuje. Dalej szatan podsuwa myśli, że Bóg dał Ci wolność, dlatego możesz decydować o życiu i śmierci. Diabeł tak potrafi wszystko pogmatwać, że my sami jesteśmy w stanie w to uwierzyć. Zły duch nas po prostu okłamuje.

Wierność

Patrząc dalej do ewangelii widzimy w jaki sposób Jezus odrzucił każdą pokusę ze strony szatana. Zrobił to poprzez posłuszeństwo swojemu Ojcu. I za każdym razem odpowiadał szatanowi słowami Pisma Świętego. Nie dajmy się łatwo zwodzić pokusom, które nie są skierowane dla naszego dobra, lecz dla grzechu. Potrzeba naszej wierności Bożym przykazaniom i bycia posłusznym Słowu Bożemu na wzór Jezusa.

 


Ks. Grzegorz Woszczek
Parafia Chrystusa Króla
w Dąbrowie Górniczej

 

 

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.