Dąbrowa G.: Diecezjalne Jubileusze Małżeńskie

Data dodania: 2021.10.02

134 pary odnowiły swoje przysięgi podczas Diecezjalnych Jubileuszy Małżeńskich, które odbyły się 2 października br. w Sanktuarium NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił bp Grzegorz Kaszak.

Wśród czcigodnych jubilatów były aż 62 pary przeżywające 50-lecie małżeństwa oraz 52 pary dziękujące za srebrny jubileusz 25 lat wspólnej drogi życia.

Wśród zgłoszonych par, dwie obchodziły 65. rocznicę zawarcia małżeństwa: Kazimiera i Marian Łydkowie (parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Będzinie) oraz Wiesława i Zdzisław Suwałowie (parafia pw. NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej).

Bp Grzegorz w homilii nawiązał do wątku małżeńskiego Tobiasza i Sary, opisanego w starotestamentalnej Księdze Tobiasza:

- Zwróćmy uwagę, że kiedy demon chciał zaatakować młodych małżonków, wówczas Pan Bóg postawił archanioła Rafała, aby stanął w ich obronie. Dlatego warto w małżeństwie uciekać się do opieki naszych Aniołów Stróżów. Pan Bóg nam daje te niebiańskie duchy, aby nas chroniły. – przypomniał bp Kaszak.

Sosnowiecki ordynariusz zwrócił również uwagę na rolę modlitwy w życiu małżeńskim:

- Sara i Tobiasz modlili się razem w obliczu niebezpieczeństwa. Ta historia została spisana właśnie po to, aby nas pouczyć. Bo mogą przyjść różne chwile, mimo że przeżyliście już w małżeństwie wspaniałe lata. Gdy jednak przyjdą trudne momenty, wspomnijcie sobie wtedy na Tobiasza i Sarę, którzy potrafili zrezygnować z wypoczynku i leżenia w łóżku po to, żeby szturmować niebo. I ono przyszło im z pomocą podkreślił bp Kaszak.

Po ogólnym błogosławieństwie końcowym wszystkie pary obecne w Sanktuarium mogły podejść do Biskupa, aby otrzymać błogosławieństwo przez znak nałożenia rąk. Przy tej okazji jubilaci otrzymywali modlitewnik rodzinny oraz pamiątkowy dyplom z pieczęcią i podpisem bp Grzegorza Kaszaka.

Po zakończonej uroczystości, zgodnie z miejscową tradycją, wszyscy pielgrzymi mogli udać się na tzw. ofiarowanie, czyli obejście głównego ołtarza Bazyliki, w którym znajduje się łaskami słynąca figura NMP Anielskiej – Matki Zagłębia i Pani Dąbrowy Górniczej. Przy tej okazji jubilaci w osobistej modlitwie zawierzali swoje małżeństwa opiece Matki Bożej.

Diecezjalne Jubileusze Małżeńskie są wydarzeniem organizowanym co roku przez Wydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu (ks. Grzegorz Koss i ks. Karol Nędza) we współpracy z kustoszem Sanktuarium NMP Anielskiej – ks. Andrzejem Stasiakiem, pod szczególnym patronatem bp. Grzegorza Kaszaka.

tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech