Dąbrowa G.: finał festiwalu organowego

Data dodania: 2020.10.12

U stóp Pani Zagłębia, w jej monumentalnej bazylice pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej wybrzmiały ostatnie akordy w ramach VI edycji Zagłębiowskiego Międzynarodowego Festiwalu Organowego. Podczas piątego, ostatniego festiwalowego koncertu zaśpiewała czarującym głosem Katarzyna Santi-Sperczyńska, a za kontuarem organów zasiadł Daniel Strządała.

Jak przystało na niedzielę papieską muzyczny program artyści rozpoczęli od Ave Maria G. Caccini/W.Wawiłow na pamiątkę słów Totus Tuus, którymi święty Jana Paweł II zawierzył się Matce Bożej. W repertuarze usłyszeliśmy utwory m.in.: G. F. Haendla, C. Francka, a także urocze fragmenty z musicali Carousel, Upiór w Operze, czy jakże wymowną Modlitwę Esmeraldy z Dzwonnika z Notre Dame.

Niezawodny Daniel Strządała ujarzmił bogactwo instrumentu wykonując solo Fanfare R. Purvisa, Introdukcję, Passacaglię i Fugę, jako tryptyk polskiego kompozytora, dyrygenta i organisty Władysława Linderta. Organista podczas koncertu zagrał również doskonałą improwizację, ukazując swój nieprzeciętny warsztat i technikę, którą publiczność nagodziła gromkimi brawami.

Na zakończenie koncertu organizatorzy przygotowali małą niespodziankę dla melomanów w postaci transkrypcji organowej słynnego fragmentu, rozpoczynającego V Symfonię L. van Beethovena. Utwór  wykonali na 4 ręce Daniel Strządała oraz Roman Hyla – dyrektor festiwalu.

Stowarzyszenie Artystów SPECTRUM – organizatorzy festiwalu - dziękują za wsparcie partnerom festiwalu: Samorządowi Województwa Śląskiego, Miejskiemu Klubowi im. Jana Kiepury w Sosnowcu, Urzędowi Miasta w Sosnowcu, Urzędowi Miasta w Będzinie, Urzędowi Gminy Bolesław, Centrum Kultury im. Marii Płonowskiej w Bolesławiu, Starostwu Powiatowemu w Będzinie, Urzędowi Miasta w Dąbrowie Górniczej oraz Miejskiej i Powiatowej Bibliotece w Będzinie.

Słowa podziękowania organizatorzy kierują do parafii diecezji sosnowieckiej, w których zabrzmiała festiwalowa muzyka na ręce księży proboszczów: ks. Jana Gaika (Parafia Katedralna w Sosnowcu) ks. Józefa Handerka (Parafia Matki Bożej Bolesnej w Czleadzi-Piaskach), ks. Sylwestra Kulki (Parafii Macierzyństwa NMP w Bolesławiu), ks. Zygmunta Skipirzepy (Parafia NNMP w Będzinie-Syberce) oraz ks. Andrzeja Stasiaka (Parafia Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej).

Podziękowania kierujemy także do sponsorów: firmy ARSANIT oraz firmy GEO-MAR Usługi Geodezyjne. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował tygodnik katolicki NIEDZIELA. Tegoroczna edycja festiwalu podobnie jak w latach ubiegłych była objęta honorowym patronatem prof. dr hab. Władysława Szymańskiego - JM Rektora Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

tekst: Michał Fiuk
rzecznik festiwalu