Dąbrowa Górnicza: poświęcenie ołtarza u św. Józefa

Data dodania: 2018.06.20

Godność ołtarza, jako miejsca sprawowania Najświętszej Ofiary, podkreślają kościelne przepisy, określając zarazem dokładnie jego przygotowanie. "Ołtarz, na którym pod sakramentalnymi znakami uobecnia się Ofiara krzyża, jest także stołem Pańskim. Lud Boży zaprasza się, aby przystępował do tego stołu w czasie Mszy świętej. Ołtarz jest także ośrodkiem dziękczynienia, które się spełnia przez sprawowanie Eucharystii. (…) W każdym kościele powinien być ołtarz stały, jasno i trwale wskazujący na Jezusa Chrystusa, który jest żywym kamieniem" – czytamy we Ogólnym Wprowadzeniu do Mszału Rzymskiego.

Nie powinno zatem dziwić, że poświęcenie ołtarza to bardzo ważne wydarzenie dla całej wspólnoty. 20 czerwca Biskup Ordynariusz poświęcił nowy marmurowy ołtarz, a także ambonę i chrzcielnicę w parafii św. Józefa w Dąbrowie Górniczej. Podczas Mszy św. Biskup udzielił też młodzieży sakramentu bierzmowania.

Zwracając się do bierzmowanych zwrócił uwagę, że wchodzą w dorosłe życie przeświadczeni, że ich plany i wizje są najlepsze, lecz postawa ta będzie wymagała konfrontacji z rzeczywistością. Podkreślił także, że wśród obowiązków dorosłego życia ważne miejsce zajmuje miłość do Ojczyzny i służba jej.

Parafia św. Józefa Oblubieńca NMP w Dąbrowie Górniczej została ustanowiona 20 października 1952 r. przez biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego. Pierwszym duszpasterzem i budowniczym kościoła został ks. Włodzimierz Rosso. W okresie ekspozytury od 6 lipca 1937 r. do sprawowania kultu służyła kaplica urządzona w prywatnym domu. Budowę nowego kościoła, według bardzo na ówczesne czasy nowoczesnego, modernistycznego projektu Józefa Jaworskiego, rozpoczęto w 1938 r. Nieukończoną świątynię pobłogosławił 7 lipca 1940 r. biskup częstochowski Teodor Kubina. Dalszą budowę kontynuowano po zakończeniu II wojny światowej i pobłogosławiono 5 grudnia 1948 r. Uroczystego poświęcenia (konsekracji) 8 maja 1960 r. kościoła dokonał biskup pomocniczy diecezji częstochowskiej Stanisław Czajka.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.