Dąbrowa: uczcijmy 50-lecie koronacji MB Anielskiej

Data dodania: 2018.05.11

Swoje łaski rozlewa znacznie dłużej, a nałożone przed pięćdziesięciu laty na Jej skronie korony były tylko tego dowodem. Matka Boża Anielska, Pani Dąbrowy Górniczej i Zagłębia królująca z ołtarza dąbrowskiej bazyliki odbiera w naszej diecezji szczególną cześć. Kustosz sanktuarium, ks. Andrzej Stasiak, serdecznie zaprasza na uroczystość 50-lecia koronacji łaskami słynącej figury Maryi.

Centralne uroczystości odbędą się w niedzielę, 20 maja. We Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego udział wezmą kustosze sanktuariów maryjnych z całej Polski. Będzie to także doroczna diecezjalna pielgrzymka mężczyzn i młodzieży męskiej oraz moment wdzięczności całej diecezji za wydarzenia sprzed 50 lat, kiedy prymas Polski kard. Stefan Wyszyński oraz metropolita krakowski Karol Wojtyła dokonali historycznej koronacji.

Uroczystość poprzedzi ogólnopolski sympozjum mariologiczne w dniach 11-12 maja, którego część dotyczyć będzie też historii sanktuarium NMP Anielskiej. Przypominamy, że od maja do października w pierwsze soboty miesiąca w bazylice odbywają się czuwania modlitewne rozpoczynające się o g. 18.30 od nowenny z przedstawianymi intencjami. O g. 19 odbywa się różaniec wokół bazyliki, a o g. 20 Msza św. zakończona Apelem i zasłonięciem łaskami słynącej figury. W każdy pierwszy czwartek miesiąca po Mszy św. o g. 18 w bazylice odbywa się modlitwa o uzdrowienie za przyczyną Matki Bożej Anielskiej. W kościele codziennie odbywa się całodzienne wystawienie Najświętszego Sakramentu.

Koronacja, która odbyła się 19 maja 1968 roku, była wielkim i ważnym wydarzeniem w życiu religijnym nie tylko całego Zagłębia i ówczesnej diecezji częstochowskiej, ale także Polski i stanowiła owoc obchodów milenijnych 1000-lecia Chrztu Polski. Akt ten potwierdził głęboki kult, jaki Maryja odbierała tu od dziesięcioleci. Na uroczystość (pomimo przeciwdziałania ze strony komunistów, zniechęcania i organizowania w tym samym czasie konkurencyjnych wydarzeń świeckich) przybyło ok. 20 tysięcy osób i kilkunastu biskupów.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.