Diecezja będzie świętować 100-lecie urodzin Jana Pawła II

Data dodania: 2020.05.08

18 maja 1920 roku urodził się Karol Wojtyła - święty Jan Paweł II. 100. rocznica jego narodzin to okazja do wdzięczności Bogu za dar Papieża - Polaka. Diecezja sosnowiecka włącza się w rocznicowe świętowanie, które ze względu na okoliczności odbywa się w zmienionej i ograniczonej formie. Nie będzie udziału w Narodowej Pielgrzymce do Rzymu, nie odbędą się uroczystości na Placu Papieskim. Im mniej zewnętrznych okazji, tym bardziej celebrujmy tę rocznicę w sposób duchowy! Zgłębiajmy nauczanie Jana Pawła II, dostępne w książkach i w formie nagranych homilii i katechez umieszczonych w Internecie. Zachęcamy też do prywatnego nawiedzenia w tych dniach Placu Papieskiego w Sosnowcu i osobistej modlitwy w miejscu związanym z pobytem Jana Pawła II w naszej diecezji.

W naszych kościołach od dziś po Mszach św. odmawiana jest Nowenna do św. Jana Pawła II (można ją pobrać poniżej i odmawiać indywidualnie, w domu). W niedzielę, 17 maja, podczas Eucharystii czytany będzie list Episkopatu Polski dotyczący rocznicy. Diecezja zachęca też kapłanów do wystawienia w tych dniach przy ołtarzu wizerunków i relikwiarzy Jana Pawła II. Oczywiście na ten czas nie ma możliwości całowania czy nawet pobożnego dotykania relikwii - cześć oddajemy poprzez skłon. 18 maja decyzją Biskupa Msze św. odprawiane będą z formularza o św. Janie Pawle II. Tego dnia Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak odprawi Mszę św. o g. 18.30 w kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie.

Miłosierny Boże, przyjmij nasze dziękczynienie za dar apostolskiego życia i posłannictwa świętego Jana Pawła II
i za jego wstawiennictwem pomóż nam wzrastać w miłości do Ciebie
i odważnie głosić miłość Chrystusa wszystkim ludziom.
Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

NOWENNA DO POBRANIA (PDF)