Diecezja w trosce o ekologię - wywiad z ks. M. Bordą

Data dodania: 2018.01.16

Jak to się stało, że Kuria diecezjalna w Sosnowcu zainteresowała się na poważnie ekologią i związanymi z nią wyzwaniami duszpasterskimi?

Ze względu na geograficzne położenie diecezji sosnowieckiej tematyka ochrony środowiska ciągle pojawiała się przy okazji różnych spotkań i rozmów. Bezpośrednim jednak impulsem do opracowania całościowego projektu przełożenia problematyki ekologicznej na duszpasterstwo była ogłoszona przez papieża Franciszka encyklika Laudato si’.

Jakie są zatem główne elementy tego ekologicznego projektu duszpasterskiego?

Wkrótce po opublikowaniu encykliki Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak zaproponował naukową refleksję wokół Laudato si’. W ten sposób powstała książka: "Wybrane zagadnienia edukacji ekologicznej. Refleksje wokół encykliki Laudato si" (red. M. Borda, R. Ceglarek, Kraków 2016). Składa się z części filozoficzno-teologicznej, społeczno-ekonomicznej oraz katechetyczno-pedagogicznej. Znalazły się w niej artykuły przygotowane również przeze mnie oraz innych księży z naszej diecezji: ks. Wojciecha Kowalskiego, ks. Włodzimierza Skocznego, ks. Rafała Tetelę, ks. Krystiana Lubińskiego, ks. Jana Orzeszynę, ks. Krystiana Kucharczyka i ks. Marcina Kruszaka.

Co wydarzyło się dalej?

Punktem zwrotnym było zaproszenie przez Księdza Biskupa do Sosnowca ówczesnego Ministra Środowiska, prof. Jana Szyszko. Spotkanie z księżmi, siostrami zakonnymi i katechetami świeckimi odbyło się 20 października minionego roku na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu. Minister m.in. poprosił o wspólną pracę na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Skąd pomysł na katechezy ekologiczne?

Przygotowanie katechez ekologicznych dla dzieci i młodzieży było naturalną konsekwencją duszpasterskich działań ekologicznych w diecezji. Chcemy również, przez szkolne lekcje religii, wychowywać uczniów i zachęcać do "ekologicznego nawrócenia", o którym pisał w encyklice papież Franciszek. Mamy zimę w pełni, a to oznacza, że również sezon smogowy osiągnął swoje apogeum. Smog jest nienaturalnym zjawiskiem atmosferycznym polegającym na współwystępowaniu zanieczyszczania powietrza w skutek działalności człowieka oraz niekorzystnych zjawisk naturalnych – znacznego zamglenia i bezwietrznej pogody. Aby jak najlepiej chronić zdrowie swoje oraz katechizowanych dzieci i młodzieży warto tematykę ekologiczną podjąć także w ramach szkolnych lekcji religii. Dlatego pracownicy Wydziału Katechetycznego naszej Kurii przygotowali gotowe scenariusze lekcji do wykorzystania przez katechetów na wszystkich szczeblach edukacyjnych. Warto podjąć się zadania troski o nasz wspólny dom!

Gdzie można znaleźć te katechezy?

Konspekty katechez publikujemy poniżej, są również do ściągnięcia na stronie internetowej Wydziału (www.katecheza.sosnowiec.pl). Bardzo proszę katechetów oraz wszystkich zainteresowanych problematyką ochrony środowiska o przeprowadzenie przygotowanych katechez!

Szkoła podstawowa kl. I-III (konspekt nr 1)

Szkoła podstawowa kl. I-III (konspekt nr 2)

Szkoła podstawowa kl. IV-VI (konspekt nr 1)

Szkoła podstawowa kl. IV-VI (konspekt nr 2)