Diecezjalny konkurs literacki "Wielkanoc w czasie izolacji"

Data dodania: 2020.04.15

Z inicjatywy Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka diecezja sosnowiecka ogłasza diecezjalny konkurs literacki, którego celem jest m.in. podniesienie nas na duchu w trudnych czasach szerzącej się pandemii koronawirusa. Prace konkursowe, ujęte w dowolną formę literacką (poezja, esej, wspomnienie, kartka z pamiętnika, reportaż, opowiadanie, rozprawka), można przesyłać do dnia 9 maja 2020 r. Szczegóły konkursu poniżej:

PATRONAT HONOROWY:

Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak

ORGANIZATOR:

Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu

ADRESACI:

- uczniowie szkół podstawowych klas VI-VIII,

- uczniowie szkół średnich,

- dorośli.

CELE KONKURSU:

Okres Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego oraz Wielkanoc w roku 2020 są wyjątkowe i przejdą do historii ze względu na szerzącą się pandemię koronawirusa. Wielu z nas doświadcza strachu, choroby, cierpienia i samotności, izolowane są rodziny. Jednocześnie okazuje się, że dysponujemy większą ilością wolnego czasu, który warto wykorzystać w celu pogłębienia swojej wiary, umocnienia nadziei oraz świadczenia o miłości. Zachęcamy do przelania na papier swoich doświadczeń i refleksji związanych z wyjątkową sytuacją, która jest naszym udziałem. Jak przeżywam Wielki Tydzień i okres Wielkanocy w dobie restrykcji państwowych, które mają wpływ również na życie sakramentalne Kościoła? Jak przeżywam takie wydarzenia jak np. poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny przez głowę rodziny, oglądanie transmisji Mszy św. (duchowe przyjęcie Komunii św.), dróg krzyżowych, nabożeństwa gorzkich żali? W jaki sposób moja rodzina staje się faktycznie "Kościołem domowym", kiedy doświadczam braku możliwości czynnego korzystania z ze świątyni i świętych sakramentów?

W związku z tym diecezja sosnowiecka ogłasza konkurs literacki, który ma za zadanie:

- pogłębić rozumienie tajemnic męki i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa,

- pomóc w duchowym przeżyciu przygotowań do Wielkanocy, Świąt Zmartwychwstania Pańskiego oraz okresu Wielkanocnego,

- kultywować historię i tradycje chrześcijańskie,

- umocnić nadzieję na zwycięstwo w walce z koronawirusem,

- dać szansę poznawania Boga poprzez piękno literackiego słowa,

- zachęcić do dzielenia się własnymi talentami.

ZASADY UCZESTNICTWA:

1. Konkurs ma charakter jednoetapowy.

2. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest napisanie pracy konkursowej na temat: "Wielkanoc w czasie izolacji". Tematem pracy jest osobista refleksja, podnosząca na duchu w tych trudnych czasach, ujęta w dowolną formę literacką (poezja, esej, wspomnienie, kartka z pamiętnika, reportaż, opowiadanie, rozprawka).

3. Praca musi być wykonana zgodnie z określonymi wymaganiami edytorskimi: max. 2 strony tekstu A-4, czcionka Times New Roman - 12 pkt., marginesy 2,5 cm., interlinia: 1,5 wiersza.

4. Pracę należy przesłać na adres Wydziału Katechetycznego: wkat@sosnowiec.opoka.org.pl, wpisując w tytule e-maila "Konkurs diecezjalny".

5. Oceny prac dokona powołane przez organizatora jury składające się ze specjalistów. Decyzja jury jest ostateczna i nie podlega odwołaniu.

6. Nadesłane prace przechodzą na własność organizatora konkursu.

7. Odbiór nagród nastąpi w dniu rozstrzygnięcia konkursu, który zostanie ustalony i podany do publicznej wiadomości. Organizatorzy nie przesyłają dyplomów ani nagród. W przypadku nieobecności nagrodę można odebrać w Wydziale Katechetycznym Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, ul. Gospodarcza 14a po wcześniejszym ustaleniu telefonicznym

8. Uczestnicy konkursu wyrażają zgodę na prezentację i publikację ich wizerunku oraz ich prac (w całości lub fragmentów) w celu promocji idei konkursu. Autorzy nie pobierają wynagrodzenia za prezentację swojej twórczości, wyrażają zgodę na przetwarzanie danych osobowych w zakresie wymagań organizacji konkursu.

9. Przystąpienie do konkursu oznacza akceptację założeń regulaminowych.

NAGRODY:

Dla autorów najlepszych prac przewidziane są nagrody rzeczowe. Przewidziana jest również pokonkursowa publikacja wybranych prac na stronie internetowej Wydziału Katechetycznego.

TERMIN:

Prace należy przesłać w wersji elektronicznej do dnia 9 maja 2020 roku na adres e-mail: wkat@sosnowiec.opoka.org.pl.

Do pracy należy dołączyć i przesłać również w wersji elektronicznej na wskazany adres poniższą "Kartę informacyjną" oraz "Oświadczenie autora pracy" (dostępne w poniższym regulaminie do pobrania):

REGULAMIN (PDF)