Ekstremalna Droga Krzyżowa w Jaworznie (relacja)

Data dodania: 2019.04.16

Pod hasłem „Kościół XXI wieku” odbyła się - już po raz trzeci w Jaworznie - Ekstremalna Droga Krzyżowa, która zapewne już na stałe wpisuje się w program Wielkiego Postu. Wieczorem, 12 kwietnia, wszyscy uczestnicy EDK zgromadzili się w kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny na Eucharystii, której przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak. Ks. proboszcz Eugeniusz Cebulski, witając Biskupa i wszystkich pątników, wyraził radość, że ponownie w parafii znaleźli się wierni, którzy zapragnęli wyruszyć śladami Pana Jezusa dźwigającego krzyż. Ksiądz Biskup w swoim słowie zachęcał pielgrzymów, aby idąc drogą krzyżową nie skupiali się tylko na sobie, swoich problemach i intencjach, ale przede wszystkim rozważali mękę naszego Pana Jezusa Chrystusa, jednocząc się z Nim w cierpieniu.

Na koniec organizator EDK Dawid Domagalski, wyraził wdzięczność Biskupowi, ks. Cebulskiemu oraz Darii Frączak (bez której nic by się nie udało) i wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tegorocznej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

W tym roku do dyspozycji pątników były trzy trasy: trasa „Biała” – św. Józefa licząca 20 km, trasa „Złota”  - św. Brata Alberta o długości 41 km, oraz trasa „Czerwona” – bł. ks. Jerzego Popiełuszki licząca 58 km. Wszystkie trasy rozpoczynały się i kończyły w Kolegiacie.

Na wszystkich wracających z EDK czekała gorąca kawa i herbata. Natomiast wszyscy inni, którzy nie mogli z różnych względów uczestniczyć w EDK mieli możliwość adorowania przez całą noc Najświętszego Sakramentu w dolnym kościele.

Tekst: ks. Zbigniew Słowikowski
Foto: Szymon Wątor