Festiwal Sztuki i Muzyki Sakralnej w Olkuszu

Data dodania: 2018.04.26

Od 20 do 22 kwietnia w Olkuszu odbywał się kolejny Festiwal Sztuki i Muzyki Sakralnej. W Bazylice św. Andrzeja miały miejsce dwa koncerty: 20 kwietnia śpiewał Męski Kameralny Chór Cerkiewny Kliros. Wykonywał on utwory głównie w języku cerkiewno-słowiańskim. Na koncercie obecny był m.in. Ksiądz Biskup Piotr Skucha, który podziękował wykonawcom "za tę godzinę modlitwy". I dodał, że: -  Najpiękniejszą modlitwą jest śpiew. A przybliżyliście nas tym śpiewem do samego Nieba. Wśród słuchaczy byli też m.in. ks. prob. M. Miarka, wygłaszający słowo na początku koncertu, a także uczestnicy zlotu przewodników turystycznych.

22 kwietnia grał Zespół Cracovie Ensemble. Zaprezentował przede wszystkim muzykę włoskiego baroku. Na widowni zasiadał m.in. burmistrz Miasta i Gminy Olkusz. Koncerty prowadził pan Stanisław Stach – dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej Biura Wystaw Artystycznych w Olkuszu. Utwory i wykonawców prezentował znawca i popularyzator muzyki klasycznej Wojciech Taborek.

21-go w Galerii BWA w Olkuszu odbył się koncert, którego wykonawcami byli: Kristina i Michał Kutnik, Paulina Stach i Joanna Steczek. Koncertom towarzyszyły wystawy: Wincentego Kućmy (rzeźba) i Elżbiety Kulej (malarstwo).

Tekst i FOTO: Tomasz Wilczyński