Festiwalowi kolęd stuknęło ćwierćwiecze

Data dodania: 2019.01.14

Występem Chóru Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie – zdobywców Grand Prix 25. MFKiP – zakończył się Koncert Galowy 25. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Niedzielny koncert zgromadził kilka tysięcy osób obecnych w sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu i łączących się za pomocą transmisji internetowej na żywo. Partnerem Strategicznym Festiwalu już po raz czwarty była Polska Spółka Gazownictwa.

Wykonawcy, którzy przyjechali do Będzina na finał Festiwalu, to niespełna 10 procent wszystkich, którzy zgłosili się do grudniowych eliminacji, prowadzonych w 38 ośrodkach w Polsce, na Ukrainie i Białorusi. Wystartowało w nich aż 1625 jednostek wykonawczych.

Od czwartku do soboty (10-12 stycznia) jury finału konkursu, złożone z profesorów akademii muzycznych, przesłuchało prawie 130 jednostek wykonawczych (solistów, chórów i zespołów), którzy wykonali ponad 300 kolęd. Jak zawsze będziński Festiwal okazał się wielkim świętem muzyki i pokazem różnorodności – widzowie słyszeli kolędy znane i lubiane, ale także oryginalne, odgrzebane w dawnych śpiewnikach, charakterystyczne dla poszczególnych regionów, czy napisane specjalnie na ten przegląd.

Decyzja o wyborze najlepszych nie była łatwa, a obrady komisji burzliwe. Jednak jak podkreśla prof. AM dr hab. Benedykt Odya, który przewodniczył jury, zdecydowała prawda przekazywana przez wykonawców w prezentowanych utworach. Łącznie komisja postanowiła nagrodzić ponad 50 wykonawców.

Jubileuszowy Koncert Galowy wyreżyserował Dariusz Wiktorowicz. Pokazał w nim najbarwniejszych wykonawców tej edycji, ale zadbał także o uczczenie jubileuszu 25-lecia Festiwalu – przypomniały o nim filmy opowiadające o jego historii, w których lektorem był Cezary Pazura.

Podczas Koncertu Galowego odbyło się także wręczenie ks. Piotrowi Pilśniakowi, dyrektorowi Festiwalu, Medalu Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”,  nadanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek Stowarzyszenia WSPÓLNOTA POLSKA.

Na zakończenie koncertu Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak pogratulował i podziękował wszystkim organizatorom.

Tegoroczny Festiwal odbywał się pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.