Formacja neoprezbiterów - spotkanie z Biskupem

Data dodania: 2019.03.16

Młodzi kapłani lubiani przez parafian, cenieni przez młodzież i dzieci. Nie upłynął nawet rok, odkąd przyjęli święcenia, wytrwale pracują w wyznaczonych im placówkach duszpasterskich w Sosnowcu, Jaworznie i Dąbrowie Górniczej. A co miesiąc gromadzą się na spotkaniach formacyjnych z ks. Pawłem Nowakiem, by jeszcze bardziej przybliżać się do Boga, który jest źródłem ich posługi i którego dają w sakramentach innym.

Ks. Kacper Górski, ks. Krzysztof Jabłoński i ks. Łukasz Wawrzyniak swoje wielkopostne spotkanie formacyjne, na zaproszenie Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka, przeżywali 16 marca w Domu Biskupim. Rozpoczęła je konferencja ks. Pawła Nowaka, wpisująca się w cykl rozważań o wierności kapłańskiemu powołaniu. "Żeby być wiernym kapłaństwu trzeba być wiernym miejscom kapłańskiego życia w swojej codzienności. Te miejsca to świątynia parafialna, stół Słowa Bożego, ale także Chrystusowy Krzyż - kto odchodzi spod krzyża, odchodzi z kapłaństwa" - mówił ks. Nowak podkreślając, że problemem współczesnego świata, także kapłanów, jest zapatrzenie w swoje rany, a nie w rany Jezusa. Przywoływał on słowa znanej modlitwy "W ranach swoich ukryj mnie", a także biblijne zdanie "w Jego ranach jest nasze zdrowie". Po konferencji przyszedł czas na adorację Najświętszego Sakramentu, Mszę św. i spotkanie przy stole.

"Życie kapłańskie przypomina Wielki Post – nie przez ciągłe umartwienia, ale poprzez wyrzeczenia i nieustanną zadumę nad tajemnicą śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. Kluczową rolę w formowaniu dojrzałego kapłana ma jego formacja permanentna. Kościół, w swej mądrości, dał nam przewodnika, którym jest ojciec Paweł Nowak. To on pomaga nam, poprzez comiesięczne spotkania, trwanie przy Panu Jezusie i przygotowane dla nas konferencje, dojrzewać coraz pełniej do Chrystusowego życia zaszczepionego w nas" - podsumowywał formacyjne spotkania ks. Łukasz Wawrzyniak.

"Jako neoprezbiterzy 2018 polecamy się pamięci modlitewnej wszystkich diecezjan!" - dodaje ks. Łukasz.