Inauguracja Studium Życia Rodzinnego

Data dodania: 2018.10.02

"Towarzyszenie – to jeden z najważniejszych sposobów wspierania małżeństwa i rodziny" – przypomniał Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak podczas Mszy św. inaugurującej kolejną edycję Studium Życia Rodzinnego Diecezji Sosnowieckiej. Podczas Eucharystii 23 osoby rozpoczynające zajęcia otrzymały indeksy, zaś sześcioro absolwentów odebrało dyplomy. Eucharystię z Biskupem sprawowali dyrektorzy Wydziału Duszpasterstwa Rodzin

"To tak dużo znaczy – mieć człowieka, który cię wesprze, także dobrym słowem. (…) Sama obecność bardzo dużo znaczy. Będą sytuacje, w których nie będziecie wiedzieli co powiedzieć wobec ogromu ludzkich tragedii. Problemy rodzinne należą do najbardziej bolesnych. Znaleźć kogoś, kto jest obecny i stara się zrozumieć – to, że wysłuchasz człowieka, bardzo dużo znaczy" – mówił Biskup podkreślając, że problemy małżeństwa i rodziny stały w centrum zainteresowania kolejnych papieży.

"Wiedza, którą posiądziecie podczas zajęć jest bardzo ważna, ale w poradnictwie małżeństwa i rodziny ważny jest przykład" – apelował Biskup przywołując słowa Jana Pawła II, który zapytany jak pomóc rodzinom odpowiedział: "Bądźcie dobrą rodziną".

"Instytucja małżeństwa i rodziny w świetle nauczania Kościoła interesowała mnie zawsze. Mam nadzieję, że będzie to służyło później rodzinom" – powiedziała rozpoczynająca studium Izabela Byczek. Jego absolwentka, Iwona Walusiak (mama czwórki dzieci wraz z mężem należąca do Domowego Kościoła), podkreśla, że zajęcia w ramach studium dały jej bardzo dużo. "Bardzo cenimy wagę budowania małżeństwa i rodziny i wiemy, że działa się w tym kierunku codziennie. Chciałam pogłębić swoją wiedzę teologiczną i psychologiczną. I tak się stało" – mówi. "Czując się młodzi i silni nie liczcie tylko na siebie – nasze siły mogą się skończyć. Jeśli małżeństwo i narzeczeństwo będzie budowane na Bogu będzie silne i przetrwa wszystkie burze" – odpowiada Iwona Walusiak zapytana o receptę dla młodych na udany start w życie rodzinne.

Studium jest zaplanowane na cztery semestry i będzie obejmować m.in. zagadnienia z teologii małżeństwa i rodziny, etyki życia małżeńskiego i rodzinnego, poradnictwa rodzinnego i metod rozpoznawania płodności, psychologii rodziny oraz pedagogiki. Zajęcia będą odbywać się raz w miesiącu.

Do studium zaproszeni są małżonkowie, rodzice, katecheci, nauczyciele, młodzież i inne osoby chętne, które mają co najmniej wykształcenie średnie. Studium umożliwia pogłębienie wiedzy dotyczącej małżeństwa i rodziny w świetle Magisterium Kościoła katolickiego, zdobycie umiejętności stosowania i nauczania naturalnych metod rozpoznawania płodności oraz uzyskanie kwalifikacji niezbędnych do podjęcia posługi doradcy życia rodzinnego na poziomie parafialnym (pomoc małżonkom i rodzicom przeżywającym trudności oraz wsparcie przygotowań narzeczonych do małżeństwa). O rodzinie będzie można dowiedzieć się nie tylko w perspektywie teologicznej, ale także prawnej, psychologicznej czy pedagogicznej.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.