Jasna Góra: Msza na zakończenie Pielgrzymki Olkuskiej

Data dodania: 2021.08.13

O potrzebie dziękczynienia Bogu, Maryi i sobie wzajemnie mówił bp Grzegorz Kaszak w homilii podczas Mszy świętej wieńczącej XXX Olkuską Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Sosnowieckiej na Jasną Górę.

Eucharystię koncelebrowało około 30 kapłanów, a wśród nich organizatorzy pielgrzymki, księża-przewodnicy grup pątniczych oraz kapłani, którzy przyjechali z parafii naszej diecezji, aby wspólnie ze wszystkimi modlić się u tronu Królowej Polski. Bazylika Jasnogórska, w której sprawowano Mszę świętą, wypełniła się pielgrzymami i ich rodzinami.

Bp Kaszak przywołał w kazaniu biblijną scenę uzdrowienia dziesięciu trędowatych. Zwrócił uwagę na ich postawę i brak okazanej wdzięczności za cud, którego doświadczyli dzięki Jezusowi:

- Nasz Pan zapytał: „Czyż nie dziesięciu zostało uzdrowionych? Gdzież jest dziewięciu?”. Pan Jezus spodziewał się wdzięczności od tych, którym pomógł. Niestety, nie doczekał się jej. A my? Czy dziękujemy tym, którzy wyświadczają nam dobro?

Zróbmy sobie dziś rachunek sumienia z naszej wdzięczności: pomyślmy, czy nie powinniśmy podziękować komuś z rodziny, bliskim, znajomym czy sąsiadom za ich dobroć – zachęcał pielgrzymów bp Kaszak podkreślając, że jeszcze większą wdzięczność winniśmy okazywać Maryi, która nie raz broniła i nadal broni nasz naród przed słusznym gniewem samego Boga.

Przed błogosławieństwem końcowym, dyrektor pielgrzymki – ks. Paweł Tracz - podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji XXX Pielgrzymki Olkuskiej. Szczególne podziękowania skierował do bp Grzegorza Kaszaka, który każdego dnia pojawiał się na trasie pielgrzymkowej i wędrował razem ze wszystkimi.

Ks. Tracz wyraził wdzięczność wobec Biskupa za jego pomoc i zaangażowanie w to, aby tegoroczne rekolekcje w drodze mogły się odbyć z uczestnictwem wiernych świeckich.

To nie koniec Sosnowieckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Już 23 sierpnia z Będzina-Syberki wyruszy jej kolejna część, zwana popularnie „Zagłębiowską”. Do zobaczenia na pielgrzymim szlaku!

tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech