Jaworzno-Jeleń: poświęcenie kaplicy cmentarnej

Data dodania: 2019.09.14

"Budowa kaplicy to wspólne dobro. Budujemy dom modlitwy, by tu spotykać się z Panem, aby pożegnać naszych zmarłych. Poświęcona kaplica stanowić będzie łącznik między tym światem, a rzeczywistością, która czeka człowieka po przekroczeniu granicy życia doczesnego. Każda kaplica i kościół są przedsionkiem nieba" – mówił proboszcz parafii Świętego Krzyża w Jaworznie-Jeleniu, ks. Janusz Glanowski. 13 września, po dwóch latach budowy, Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak poświęcił nową kaplicę pogrzebową na parafialnym cmentarzu. Na uroczystości obecny był m.in. ks. dziekan Eugeniusz Cebulski oraz licznie przybyli wierni.

Piękna kaplica z przeszkloną ścianą frontową powstała według projektu Marcela Szynowskiego, a wykonawcą była firma Władysława Filara. Kaplica posiada nowoczesne nagłośnienie (także zewnętrzne), instalację alarmową i monitoring, zaplecze sanitarne, a w przyszłości będzie wyposażona w chłodnię. Już niebawem, po zamontowaniu tabernakulum, stanie się miejscem stałego przechowywania Najświętszego Sakramentu. Wkrótce też stojące tu teraz krzesła zastąpione zostaną przez nowe ławki.

Kaplica nosi tytuł Matki Bożej Bolesnej. "Tu będą przychodzić ludzie w szczególnej sytuacji, osoby które muszą się rozstać ze swoimi bliskimi. W takiej sytuacji człowiek bardzo potrzebuje poczuć się dzieckiem, potrzebuje Matki" – tłumaczył ks. Glanowski.

W homilii Biskup mówił o Matce Bożej Bolesnej. "Gdy ludzkie serce pogrąża się w żałobie (...), kiedy ludzie płaczą wiedząc, że nie zobaczą i nie usłyszą już kochanej osoby, (...) w tych trudnych momentach do Niej winniśmy się zwracać, z Nią rozmawiać, Ją o pomoc prosić. Ona dobrze wie, co znaczy przeżyć śmierć najbliższej osoby" - powiedział hierarcha zaznaczając, że Maryja może wesprzeć i pocieszyć zrozpaczonych ludzi.