Sosnowiec i Jaworzno: Biskup uczcił 100. rocznicę urodzin papieża

Data dodania: 2020.05.18

W dniu 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak przewodniczył Mszy św. w kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie. Na jej rozpoczęcie przedstawiciele władz miasta i województwa śląskiego złożyli kwiaty przed obrazem papieża-Polaka w dedykowanej mu kaplicy, a Biskup odmówił Litanię do św. Jana Pawła II.

W homilii Biskup przypomniał, że świętość Jana Pawła II wynikała z pogrążenia w głębokiej modlitwie oraz znoszenia cierpienia z godnością i bez narzekania. "Święty to ten, który w sposób heroiczny służy Panu Bogu i staje się w Jego rękach narzędziem, by moc Boga pokazała się na świecie i by Bóg mógł przez niego działać" - mówił Biskup podkreślając posłuszeństwo papieża Bogu, które skutkowało dokonywaniem cudów. "To Bóg czyni cuda, ja się tylko modlę" - ucinał papież rozmowy na temat cudów, które dokonywały się jeszcze za życia Karola Wojtyły. Biskup przypomniał też o trwającej w Kościele dyskusji o nadaniu Janowi Pawłowi II tytułu "Wielki", który przed nim nosiło jedynie dwóch papieży z pierwszych wieków chrześcijaństwa - Leon i Grzegorz. W tym kontekście przypomniał, że jak święci Leon i Grzegorz obronili chrześcijaństwo przed naporem barbarzyńców, tak św. Jan Paweł II przyczynił się do upadku komunistycznego totalitaryzmu dzielącego świat.

Przed południem Biskup modlił się na Placu Papieskim w Sosnowcu - w miejscu spotkania papieża-Polaka z naszą diecezją!