Jaworzno: Msza na Równej Górce

Data dodania: 2021.09.20

Stowarzyszenie Katolickie "Przyjaźń Jaworznicka" w niedzielę 19 września spotkało się na Mszy Świętej polowej pod Krzyżem Stojałowczyków na Równej Górce w Jaworznie. W tym roku organizacja obchodzi 30-lecie reaktywacji. Mszę Świętą odprawił ks. Stanisław Janicki, proboszcz parafii na jaworznickich Borach, który opiekuje się duchowo stowarzyszeniem.

- Był taki czas, że założenie „Przyjaźni Jaworznickiej” było przypisywane ks. Stanisławowi Stojałowskiemu. Mamy historyka, który opracowuje historię naszego stowarzyszenia. Faktycznym założycielem okazał się jednak ks. Andrzej Mytkowicz, wikariusz parafii św. Wojciecha i Katarzyny w Jaworznie, który pracował tutaj od 1900 roku - powiedział w rozmowie z Biurem Prasowym Diecezji Sosnowieckiej Marek Migas, wiceprezes zarządu stowarzyszenia. Aktualnie trwają badania historyczne, które zakończą się publikacją książki ukazującej historię stowarzyszenia.

Krzyż Stojałowczyków na Równej Górce został postawiony przez stowarzyszenie „Bratnia Pomoc”, które do czasu II wojny światowej również działało na terenie Jaworzna jako organizacja katolicka. W tym miejscu ks. Stojałowiski miał mieć plenerowe spotkania z mieszkańcami Jaworzna.

"Przyjaźń Jaworznicka" została zarejestrowana w Rejestrze Cesarsko-Królewskim Namiestnika we Lwowie 27 czerwca 1900 r. Msze Święte polowe na Równej Górce odbywają się dwa razy w roku: w czerwcu w czasie rocznicy powstania stowarzyszenia oraz we wrześniu - z okazji święta Podwyższenia Krzyża Świętego.

tekst i zdjęcia: Mikołaj Wójtowicz

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.