Już 16 czerwca zapraszamy na Plac Papieski

Data dodania: 2018.06.06

16 czerwca niech nikogo z nas nie zabraknie na Placu Papieskim - świętujemy z miastem Sosnowiec 100-lecie niepodległości oraz 19. rocznicę pobytu Jana Pawła II! Gwiazdą wieczoru będzie Piotr Rubik.

Już o 16.00 z parafii św. Floriana startuje Marsz dla Życia i Rodziny. O godz. 17.00 uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka, a po niej wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy akompaniamencie Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, koncert Chóru Jubileuszowego naszej diecezji, bicie rekordu Guinnessa we wspólnym niesieniu flagi narodowej, a także rekonstrukcja historyczna odwołująca się do wydarzeń sprzed 155 lat, kiedy to w czasie powstania styczniowego, po raz pierwszy Sosnowiec znalazł się na łamach europejskiej prasy.

Jak wyjaśnia prof. Dariusz Nawrot stało się to za sprawą sukcesu wyprawy Apolinarego Kurowskiego, powstańczego naczelnika województwa krakowskiego, który wyruszył z obozu w Ojcowie i po zajęciu Maczek, a potem dworca w Sosnowcach  opanował cały tzw.   trójkąt graniczny, czyli obszar dzisiejszego Zagłębia Dąbrowskiego.  Zwycięstwo miało duże znaczenie wojskowo-strategiczne, ale także propagandowe. Utworzenie administracji narodowej na obszarze Zagłębia Dąbrowskiego i przychylność ludności, dawało szansę na wykorzystanie potencjału tej ziemi do walki przeciwko Rosji. Niestety, po klęsce Kurowskiego pod Miechowem, Zagłębie zostało odbite przez wojska carskie. W rekonstrukcji odtworzone będą trzy sceny walk: rozbrajanie przez powstańców rosyjskiej straży granicznej na granicy z Galicją; szturm powstańców na obsadzony przez Rosjan dworzec kolei warszawsko-wiedeńskiej w Sosnowcach; decydująca bitwa pod Miechowem. Udział weźmie ponad 70 rekonstruktorów z artylerią.

Całość zwieńczy specjalny koncert Piotra Rubika "WOLNOŚĆ, MIŁOŚĆ, NIEPODLEGŁOŚĆ", z udziałem solistów, chóru i orkiestry symfonicznej, zawierający największe przeboje, zupełnie nowe utwory napisane z okazji 100 – lecia niepodległości, a także pieśni upamiętniające niezwykłą postać Ojca Świętego Jana Pawła II i rolę jaką odegrał on w dążeniu Polaków do wolności.

Serdecznie zapraszamy!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.